preloader
Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası – AYTAÇ YAVUZ
18104
post-template-default,single,single-post,postid-18104,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası

Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası

Aldatma eşlerden herhangi birisinin evlilik devam ettiği zaman içerisinde diğer eşi bir başkasıyla cinsel ilişkiye girmesidir. Buradan yola çıkarsak eşlerden birinin başkasıyla öpüşmesi, sarılması ve dokunması gibi durumlar aldatma olarak kabul edilmemektedir. Böyle bir durum olması halinde boşanma davası aldatma olarak değil haysiyetsiz hayat sürme olarak tanımlanır ve davanın açılma nedeni bu şekilde gösterilir. Aşağıda ayrıntılarına değineceğimiz aldatma nedeniyle boşanma davasında ise zinanın varlığının ispatı ile mümkün olacaktır.  Zina boşanmalarda özel neden olarak kabul edilir.

Boşanma sebeplerine baktığımızda iki türlüdür. Bunlar genel nedenler ve özel nedenler. Dediğimiz gibi aldatma bu nedenler arasında özele girer ve davacının aldatma durumunu mahkemeye de ispat etmesi gerekir. Eğer ki ispatı mümkün ise mahkeme ilk celsede boşanma kararını kabul etmiş olacaktır. Bazı boşanma davaları sürerken kişiler eşlerinin onurunu kırıcı hareketler içerisinde bulunabilirler. Böyle durumda aldatılan eşin bu yaptıkları mahkeme tarafından kesinlikle dikkate alınmaz. Çünkü ortada evlilik dışı bir durum vardır ve söylenilenler aldatılmanın getirmiş olduğu psikolojik baskıdan kaynaklanır.

Aldatmada Boşanma Davası Açma Süresi

Eşlerden birisinin aldatması halinde diğer eş durumu öğrenmesinin ardından en geç altı ay içerisinde boşanma davasını açması gerekir. Aldatmada boşanma davasının açılabilmesi süresi ise 5 yıl olarak sınırlandırılmıştır. 5 yılın sonunda aldatılan eş boşanma davasını açmazsa bu durumda boşanma talebi de kabul edilmeyecektir.

İlginizi Çekebilir : Çekişmeli Boşanma Davası

Zinayı Affetme

Boşanma davasında eşin dava hakkının ortadan kalkması için zinanın affedilmesi yeterli olacaktır. Ancak bunun için aldatılan eşin bu durumu sözlü ya da yazılı olarak bildirmesi gerekir. Örneğin aldattın ama yapacak bir şey yok evine dön çocukların sana ihtiyacı var sözü ya da mesajı boşanma davasında zinanın affedilmesi olarak değerlendirilir. yukarıda belirttiğimiz gibi 5 yıllık zaman aşımını kullanmayan bir eş daha sonra boşanma davası açacak olursa bu davası aldatma nedeniyle olmaz sadece boşanma davası olarak kabul edilir.

Aldatma (Zina) Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılmalıdır?

Zina nedeniyle boşanma davası yalnızca aldatma durumunun olmasıyla açılabileceği gibi aynı zamanda şiddetli geçimsizlik şeklinde de açılabilir. Her iki davada da gerekçe aile mahkemesinin iddianın ispatını öngöreceğinden dolayı özel boşanma davası olarak kabul edilir. aldatma durumu ispatlanamaz ya da hakimin kanaatine yatmazsa bu durumda kusurlar değerlendirilerek boşanmayla ilgili olan son karar verilecektir.

Yani sonuç olarak eşiniz sizi aldattı ancak siz bunu ispatlayamıyorsunuz bu durumda olayı sizin bilmeniz yeterli olamayacak ve ispat istenecektir. Aksi takdirde boşanma talebiniz kabul edilmez.

Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası

Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası

 Aldatma Boşanma Davasında Gizlilik Nasıl Olur?

Aldatma nedeniyle boşanmalarda tarafların haklarının korunabilmesi ve bu davanın daha sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için gizliliğe önem verilir. Mahkeme kendiliğinden ya da tarafların talebi ile birlikte bu kararı isteyebilir. Gizlilik kararı ise yalnızca duruşmaları kapsar. yani duruşmaların dışında dosyaların taraflarca izlenmesi ya da bir kopyasının alınması gizlilik kapsamı içerisinde değildir. Gizlilik konusunda mahkemeye başvuru aşamasında bir dilekçe ile bu durumun talep edilmesi dava sürerken yaşanabilecek olumsuz sonuçların da önüne geçmiş olacaktır.

Aldatmanın İspatlanması ve Delillerin Toplanması

Aldatma ile boşanma davasında her türlü delil dava dosyasına konulabilir. Deliller bulunurken ise kullanılacak olan araçlar şu şekilde olmalıdır.

  • Şahitler
  • Telefon görüşmeleri
  • Sosyal medya içerikleri
  • Uçak ve otel kayıtları
  • Fotoğraf ve videolar
  • Banka kayıtları, kredi kartları

Aldatma ile boşanma davasında mahkeme her türlü delili kendi istediği şekilde takdir edebilir. Yani aile mahkemelerinde kesin bir delil aranmaz. Mahkeme aldatmayla ilgili davada taraflardan yemin etmelerini istemez. Tüm deliller toplandıktan sonra elde edilen sonuçlara istinaden karar verilir.