preloader
Aldatma (Zina) Davası Nasıl Açılır? – AYTAÇ YAVUZ
17597
post-template-default,single,single-post,postid-17597,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Aldatma (Zina) Davası Nasıl Açılır?

Aldatma yani diğer bir adıyla zina evlilik süreci devam ederken eşlerden birinin diğer eşi aldatması şeklinde gerçekleşir. Evlilik içerisinde böyle bir durumun oluşması halinde ise Medeni Kanunun 161.Maddesi gereğince Aile Mahkemesinde özel bir dava açılabilir

Zina bilindiği gibi eşlerden birisinin eşinin dışındaki kişiyle cinsel ilişkiye girmesi hali şeklinde açıklanır. Dolayısıyla bir aldatmanın zina sayılabilmesi için bunun gerçekleşmiş olması gerekir. Öpüşme ya da sarılma gibi eylemler zina olarak kabul edilmez. Böyle bir durumun yaşanması durumunda ise Medeni kanunun 163. maddesi gereğinde haysiyetsiz yaşam sürdürme davası açılabilir. Davanın açılması halinde ise mahkeme zinanın varlığının ispatını gerektiren bulgular inceler ve tespit edilmesi halinde zinaya özel olarak boşanma kararı verebilir.

İlginizi çekebilir: Anlaşmalı Boşanma avukatı

Çiftlerin boşanma nedenleri özel ya da genel olarak iki şekildir. Bahsettiğimiz gibi bunlardan özel olarak kabul edilen zina nedeniyle boşanmadır. Bu davada kusur aramaksızın boşanma kararı verilir. Mesela buna örnek olarak belirtelim. Eşin aldatması halinde diğer eşin hakaret etmesi kusur olarak kabul edilmez. Çünkü bu durum evlilik içinde eşin zina işlemesine karşın tepki olarak yapılmış olarak kabul edilir.

Zina Davası Nasıl Açılır?

Zina (Aldatma) Nedeniyle Boşanma Davası

Eşlerden birinin aldatmış olması ve diğer eşin bu durumu öğrenmesiyle başlayan süreç 6 ay içerisinde dava açılmasıyla başlamalıdır. Eğer ki eş bunu daha sonra öğrenmişse burada dava açma süresi 5 yıl sonra zaman aşımına uğrayacaktır.

Aldatma nedeniyle açılacak olan boşanma davasında zina ön plana çıkarılabileceği gibi şiddetli geçimsizlikte buna ek olarak sunulabilir. Aile mahkemelerine açılacak olan dava ispatlanması halinde hızlıca karara bağlanır.  Ancak burada kararın verilebilmesi için aldatmanın da mutlaka ispatı gerekir.

Zinayı Affetme

Eşlerden herhangi biri zina yapmış fakat diğer eş bu zinayı affetmişse o zaman dava hakkı da ortadan kalkacaktır. Zinayı affeden eş bunu sözlü ya da yazılı olabileceği gibi davranışlarıyla da hissettirecektir. Örneğin aldatılan eş her şeye rağmen aldatan eşe evine geri dön mesajı atarsa affetmiş olarak sayılır.