preloader
ANLAŞMALI BOŞANMA NEDİR? – AYTAÇ YAVUZ
18232
post-template-default,single,single-post,postid-18232,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

ANLAŞMALI BOŞANMA NEDİR?

Taraflar evlenmenin mali sonuçları ile çocukların velayet hakkının akıbeti gibi temel meselelerde anlaşırlarsa anlaşmalı boşanma ile evlilik birliğinin sonlanması mümkün olacaktır.

Bunun için taraflar uzlaştıkları hususlar boşanma protokolüyle yazılı hale getirilmelidir. Dava süreci, eşlerin boşanma davasını birlikte açmasıyla ya da eşlerden birin açtığı boşanma davasının diğer eş tarafından kabul edilmesiyle başlar. Anlaşmalı boşanma davasında aslolan eşlerin serbest iradesi olduğu için dava sırasında hakim, her iki tarafı da dinleyerek iradelerin serbestçe açıklandığına kanaat etmelidir. Yine bu sebeple tarafların duruşmaya bizzat katılmaları gerekecektir. Hakim tarafların boşanmanın mali sonuçları ile çocukların durumu hakkındaki ortak kararını uygun bulmalıdır.

Velayet meselelerinde hakimin her zaman çocuğun üstün menfaatini ön planda tutacağını bilmek ve boşanma protokolü hazırlanırken buna dikkat etmekte fayda vardır. Boşanmanın mali sonuçlarında ya da çocukların durumu hususlarından herhangi birinde anlaşmazlık yaşanması durumunda veya hakimin bu hususlardan birinde değişiklik yapılmasını önermesi halinde taraflardan birinin bunu kabul etmemesi sebebiyle anlaşmazlık yaşanması durumunda boşanmanın çekişmeli boşanma olarak sürdürülmesi mümkün olacaktır. Yine her halde çekişmeli boşanma ile başlayan hukuki süreçlerde tarafların protokol hazırlaması ve süreci anlaşmalı boşanma olarak sürdürmesi mümkün olacaktır. Boşanma protokolünün hazırlanması sürecinde tek bir avukattan hukuki destek alınabileceği gibi taraflardan her birinin ayrı avukatlar tarafından temsil edilerek süreci sürdürmesi mümkündür. Ancak her hâlükârda geri dönülmez hak kayıpları yaşanmaması için bir avukattan hukuki destek almak zaruridir.