preloader
Anlaşmalı Boşanma Nedir? – AYTAÇ YAVUZ
17507
post-template-default,single,single-post,postid-17507,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Anlaşmalı Boşanma Nedir?

Anlaşmalı boşanma sözünü çok kez duyduğunuzu biliyoruz. Evet, aile hepimizin için önemli ancak bazen fikirlerin uyuşmazlığı boşanma sürecine kadar da götürebiliyor. İşte anlaşmalı boşanmada çiftlerin gerek maddi anlamda gerekse çocuklarının durumu ile ilgili olarak fikir birliği ederek boşanmasıdır.  Fakat anlaşmalı boşanmanın gerçekleştirilebilmesi içinde yalnızca çiftlerin anlaşmış olmaları yetmiyor. Bunun için kanunda belirtilen şartın yerine getirilmiş olması şart. Buda evli olan çiftin en az 1 yıllık evli olmasını gerektirir.

Bu şartın konmasının asıl nedeni ise Medeni Kanunun aile kurumunu koruyucu olarak hareket etmesinden kaynaklanır. İşe teknik açıdan çıkıp mantık olarak baktığımızda ise bu sürenin olması gerektiğini görebiliyoruz. Yeni evli çiftlerin birbirine ve evlilik hayatına alışabilmesi için belli bir sürenin geçmesi gerekiyor. Bu sürede 1 yıl olarak belirlenmiştir. Eğer siz 1 yıl dolmadan anlaşmalı boşanmak için başvuruda bulunursanız bu durumda hakim davanızı reddedecektir.

Anlaşmalı Boşanma Nedir?

Çekişmeli Boşanma Davası

Anlaşmalı boşanmalarda da sebep gösterilmelidir. Böyle durumlarda şiddetli geçimsizlik boşanma nedeni sayıldığından buna dayalı olarak bir dava açılabilir. Ancak böyle durumlarda da çekişmeli boşanma davası başlatılmış olacaktır.

Anlaşmalı boşanma davası açabilmek için eşlerin birlikte dava açması gerekiyor veya eşlerden birinin açtığı davayı diğerinin de kabul etmiş olması gerekir. Buna istinaden eşler birlikte dilekçe hazırlayarak başvurularını yapabilirler. Burada farklı bir durum daha söz konusu olacaktır. Eşlerden birisi davayı kendi başına açmış ve diğer eş bu davayı hakim huzurunda kabul etmişse anlaşmalı boşanma davası bu şekilde de geçerli olacaktır.

Boşanmalarda genellikle taraflar, nafaka, tazminat, eşya ve diğer mal varlıklarının paylaşımı konusunda anlaşamazlar boşanma davasında ise bu şekilde bir durum söz konusu değildir. Taraflar fikir birliği ederek her konuda aynı talepte bulunmazlar.

Taraflar anlaşma sağlamaları durumunda kendi aralarında bir protokol hazırlayarak bu protokol içerisinde mali konuları, çocukların durumlarını kabul ettiklerini belirtebilirler.

Bu makalemizi de okumalısınız: Anlaşmalı Boşanmalarda Avukat İle Süreci Hızlandırın

Yukarıda belirtilmiş olan şartlar doğrultusunda son olarak hakimin vereceği karar önemlidir. Eğer ki hakim bu anlaşmaları onaylar tarafların mali ve çocuklarının durumunu göz önünde bulundurur ise bu durumda boşanmaya karar verecek ve çiftler bu şekilde boşanma işlemini gerçekleştirmiş olacaklardır.