preloader
Anlaşmalı Boşanma Süreci Nasıldır? – AYTAÇ YAVUZ
17743
post-template-default,single,single-post,postid-17743,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Anlaşmalı Boşanma Süreci Nasıldır

Anlaşmalı Boşanma Süreci Nasıldır?

Eğer çiftler evlilik içerisinde artık anlaşamadıklarını kabul edip medeni bir şekilde yollarını ayırmak isterlerse bunun içi birlikte anlaşmalı boşanma davası açabilirler. Bu dava ile birlikte süreç çok daha kısa ve hızlı bir hale dönüşecektir. Üstelik sürecin hızlandırılmış olması kişilere daha az maddi manevi zarar verecektir. Anlaşmalı boşanma davasının açılabilmesi için ilk şart evlilik süresinin 1 yılı tamamlamış olması gerekir. 1 yılın altında evli ve boşanmak isteyen kişiler anlaşmalı olarak boşanamazlar.  Eğer süre 1 yılı aşkın ise o zaman bu yöntem seçilebilir ve eşler bunun için bir gerekçe göstermeden mahkemeye başvurabilirler. Eğer ki eşler birlikte anlaşıp boşanmak istemişlerse hakim bu durumda boşanmayı tamamlamak zorundadır. Bu şekilde bir başvuruda eşlerin aile içerisinde yaşanan olayları dışarıya aktarmayacak olmalarından dolayı da kendi üzerlerinde psikolojik bir rahatlık söz konusu olacaktır. Çünkü çekişmeli boşanma davalarında maddi olarak yıpratılacağı gibi psikolojik olarak da büyük hasarlar alınabilir.

Anlaşmalı boşanma adından da anlaşılacağı gibi çiftlerin her konuda anlaşmalarıyla mümkün olacaktır. Bunun için sadece boşanma kararı alınması yeterli değildir. Maddi manevi her konuda anlaşma sağlanarak protokol haline getirip imzalanması gerekir. Bir anlaşmalı boşanma davasında ise protokol şu şekilde imzalanır.

Anlaşmalı Boşanma Süreci Nasıldır?

Anlaşmalı Boşanma Süreci Nasıldır?

Anlaşmalı Boşanma Dava Protokolü

Taraflar bu kararı kendi iradeleriyle almak zorundadır.

Evdeki tüm eşyalarla ilgili olarak anlaşmaları gerekir. Eşyalar kimin olacağı net bir şekilde ifade edilmelidir. Bunun için eşyaların tek tek yazılmasına ve sayılmasına gerek yoktur. Taraflar burada eşyaları paylaştık birbirimizden eşya bedeli isteğimiz söz konusu değildir demeleri yeterlidir.

Nafaka istenip istenmeyeceği, istenecekse ne kadar isteneceği açık bir şekilde belirtilmelidir. Eğer ki boşanma davasında taraflar birbirlerinden nafaka istemezse bu durumda hakim nafaka bağlamaz.

Çocukların kimde kalacağı açık bir şekilde belli olmalıdır. Velayet hiçbir zaman şarta bağlanmaz ve bunun içinde çocukların kimde kalacağı açık bir şekilde belirtilmek zorundadır. Mesela buna bir örnek verecek olursak çocuk 7 yaşına kadar annede 7 yaşından sonra babada kalacak şeklinde bir düzenleme olmaz.

Maddi manevi tazminat talep edilip edilmediği ve üzerinde anlaşılan miktar açık bir şekilde belirtilmelidir. Anlaşmalı boşanmalarda hakim taraflara herhangi bir tazminat miktarı belirlemez.