preloader
Anlaşmalı Boşanma – AYTAÇ YAVUZ
17457
page-template-default,page,page-id-17457,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Anlaşmalı Boşanma Nedir?

 

 

Evlilik birliğinin tarafların ortak karar almasıyla sonlandırılmasına anlaşmalı boşanma denir. Anlaşmalı boşanmanın olabilmesi için her iki tarafın da boşanmak istemesi gerekmektedir. Daha sonra boşanmanın maddi, manevi tüm yönlerinde bir uzlaşmaya gidilir.

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Yapılır?

 


Hukunun diğer alanlarında olduğu gibi boşanmada da şekil ve usul anlamında birtakım farklılıklar bulunmaktadır. Anlaşmalı boşanma da boşanma şekillerinden biridir, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda anlaşmalı boşanmanın şartları belirtilmiştir. Anlaşmalı boşanma sağlanabilmesi için kanunun hükümlerine göre hareket etmek gerekmektedir. Bunun aksi olduğu takdirde boşanma çekişmeli türde gerçekleşecektir. Dolayısıyla boşanma davalarının anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma şeklinde ikiye ayrıldığını söylemek mümkündür.

 

 

Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir?

4721 sayılı Medeni Kanun anlaşmalı boşanma şartlarını düzenlemiştir. Buna göre;

 

1- Evliliğin anlaşmalı boşanma yolu ile sonlandırılmak istenmesi durumunda eşlerin öncelikle en az bir yıl evli kalmış olmaları gerekir. Bir yıldan daha kısa süren evliliklerde anlaşmalı boşanma davası açılamamaktadır.

 

2- Anlaşmalı boşanmak için eşler, maddi ve manevi tüm hukuki sonuçlar üzerinde uzlaşma içerisinde olduklarını hazırlanacak olan anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde beyan etmelidirler. Boşanma protokolü anlaşmalı boşanmaların omurgasını oluşturur.

 

3- Anlaşmalı boşanmalarda tarafların davaya katılmaları zorunludur. Bu zorunluluğun sebebi eşlerin, anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde verdikleri beyanları hâkimin teyit etmesidir.

ilginizi çekebilir : çekişmeli boşanma nedir?

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlaşmalı boşanma davasında taraflar en az hasarla evlilik birlikteliğini sona erdirme şansına sahiptirler. Zira anlaşmalı boşanmada her iki taraf da önceden uzlaşmış olduklarından süreç çabuk nihayete erer. Anlaşmalı boşanma davasında, hazırlanan anlaşmalı boşanma dilekçesi ile yetkili mahkemeye başvuru yapılması gerekmektedir. Boşanma konusunda yetkili mahkemelerin Aile Mahkemeleri olduğunu ifade etmek gerekir. Ancak eğer bulunulan yerde Aile Mahkemesi yoksa, o zaman Asliye Hukuk Mahkemelerine boşanma davası açılabilir. Aynı zamanda, eğer eşler altı aydan daha uzun bir süredir farklı yerlerde ikamet ediyorlarsa, bu durumda anlaşmalı boşanma davası davalının ikamet ettiği yer mahkemesinde açılır.

 

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Diğer hukuki işlemlerde olduğu gibi, boşanmada da boşanma dilekçesi davanın iskeletini oluşturacaktır. Boşanma konusu anlaşmalı da olsa zor, teferruatlı bir süreçtir. Bu yüzden hukuki alt yapısının sağlam örülmesi her iki tarafın da hayrına olacaktır. Dolayısıyla anlaşmalı boşanma davası için dilekçe hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Anlaşmalı boşanma davasına dair bir dilekçe hazırlanırken eşlerin kendi başlarına değil, konu hakkında deneyimi olan bir uzmandan yardım almaları menfaatleri icabı olacaktır. Yeterli bilgiye sahip olmadan, güvenilir olmayan örneklerle hazırlanan anlaşmalı bolanma dilekçe örnekleri sonraki süreçte çiftlerin başına sıkıntı açabilir. Zira her boşanma çiftlere özgü bazı aşama ve katmanlar içermektedir. Bu yüzden dilekçenin eşlerin durumuna özgün bir şekilde hazırlanması gerekecektir.

 

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Yazılır?

Anlaşmalı boşanma işlemleri için kilit belgelerden biri tabii boşanma protokolüdür. Anlaşmalı boşanma protokolünde birçok nokta açıklığa kavuşturulmalıdır. Örneğin eğer varsa çocuğun velayetinin kimde olacağı, velayeti almayan kişinin çocukla nasıl bir iletişiminin olacağı, evlilik birliğinde elde edilen malların paylaşımının nasıl yapılacağı, boşanmanın ardından bir tazminat ödenip ödenmeyeceği, ödenekse ne kadar olacağı, yine boşanmadan sonra nafaka ödenip ödenmeyeceği, ödenecekse ne kadar ödeneceği gibi hassas dengeye sahip konular bu protokolde karara bağlanmalıdır. Boşanma protokolünün her iki tarafı da ikna etmesi önemlidir. Aksi durumda, yani protokol oluşturulurken yapılacak hatalar boşanma sürecinin sancılı geçmesine ve uzamasına, hatta davanın reddine neden olabilir. İfade etmek gerekir ki, boşanma davasının reddi gibi bir durumda, aynı hukuki gerekçe ile yeni bir anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için üç yıl beklenmesi gerekecektir. Dolayısıyla boşanma protokolü hazırlanırken mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir.

 

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürer?

Boşanma davalarında anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma şeklinde iki tür olduğunu söylemiştik. Anlaşmalı boşanma davası diğerine göre çok daha kısa sürmektedir. Eğer anlaşmalı boşanma davası açıldıktan sonra tüm hukuki süreç doğru yürütülmüşse dava 1 ile 3 ay arasında sonuçlanacaktır. Tabii burada öne çıkan taraf hukuki prosedürün, yapılan protokolün doğru bir şekilde işleme konulmasıdır. Bu noktada, sıkıntısız, doğru devam eden bir anlaşmalı boşanma sürecini geride bırakmak için bir boşanma avukatı ile çalışmak atılacak en isabetli adım olacaktır.

 

 

Anlaşmalı Boşanma Ücretleri

Diğer hukuki yardım ve danışmanlıklarda olduğu gibi anlaşmalı boşanma davanızda bir avukattan destek almak istediğinizde bir ücrete tabi olacaksınız. Merak edilen konulardan biri de anlaşmalı boşanma davalarında avukatlık ücretlerinin ne kadar olduğudur. Bu noktada, eğer anlaşmalı boşanma davası konusunda harekete geçmek gibi bir niyetiniz varsa, avukatınızla ücret anlamında iletişime geçmeniz gerekir. Anlaşmalı boşanma davasında hem avukatlık ücretleri, hem de davanın açılış ücreti, belgelerin hazırlanması, dava harçları, yargılama giderleri gibi ücretler de yer alacaktır.

 

Anlaşmalı Boşanmalarda Avukat Tutmak Zorunlu Mudur?

Diğer dava türlerinde olduğu gibi anlaşmalı boşanma davalarında da avukat tutmak mecburiyeti yoktur. Bununla birlikte yasal haklarınızın bilincinde olmanız ve yasal haklarınızın korunması son derece önemlidir. Zira hukuk, gerçek bir uzmanlık isteyen bir meslek alanıdır. Boşanma davalarında tarafların en çok yarıştığı konuların başında çocuğun velayeti gelmektedir. Bu noktada, yasaların farkında olarak etkili bir savunma yapmak çocuğun menfaati yönünde bir karar alınmasını kolaylaştıracaktır. Boşanma davalarında avukat tutulması mecburi olmasa da alanında bir avukat ile tüm süreci daha bilinçli, sağlıklı ve güçlü atlatabilirsiniz. Unutmayın, hukuk uzmanlığın en çok öne çıktığı, geniş bir meslek koludur.

 

Tek Celsede Boşanma Nasıl Yapılır?

Eğer tek celsede boşanmak istiyorsanız bunun için anlaşmalı boşanma davası açmanız gerekecektir. Anlaşmalı boşanma davasında hazırlanan protokol, gerekli prosedürlerin yerine getirilmesi, evlilik birliğinin tek celsede sona ermesini sağlayacaktır. Anlaşmalı da olsa boşanma süreci her iki taraf için de ruhsal anlamda olumsuz bir durumdur. Bu yüzden tek celsede boşanmak, tarafların daha az etkilenmesi için önemlidir. Dolayısıyla tek celsede boşanmak isteyen kişilerin, dava öncesinde her konuda uzlaşmaları, protokol hazırlamaları, hassas konuların çözümü için süreci başından sona dek bir uzman ile yürütmeleri önerilmektedir.

 

Kolay ve Hızlı Boşanma

Boşanmak konusu her iki taraf için de sıkıntılıdır. Bu yüzden boşanma sürecinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için anlaşmalı boşanma yapmak gerekmektedir. Eşlerden ikisinin boşanmayı istemesi, dava öncesinde uzlaşmaları, bir protokol hazırlamaları boşanma sürecini hızlandıracaktır. Anlaşmalı boşanma kolay ve hızlı bir şekilde boşanma imkânı sağlayacaktır. Ancak Medeni Kanun’da ifade edilen kriterlerin yerine getirilmesi bu noktada önem taşımaktadır. Anlaşmalı boşanma sürecindeki doğru prosedürler işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

 

 

Anlaşmalı Boşanmalarda Sıkça Sorulan Sorular

 

Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır?

Boşanma konusu hassas zeminde yürütülen bir süreçtir. Bu yüzden boşanma işi anlaşmalı da olsa tarafların boşanmaya ilişkin tüm hukuki sonuçlar üzerinde anlaştıklarını gösteren bir protokol hazırlanması bu işin ilk adımını oluşturmaktadır. Dolayısıyla her iki harafın da hak kaybı yaşamaması, daha sonra olası sorunların baş göstermemesi açısında anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanırken anlaşmalı boşanma avukatları tarafından destek alınması hayati bir konudur. Protokolün bir uzman eşliğinde hazırlanması, evlilik birliği bittikten sonraki geleceğinizi güvence altına alacaktır.

 

En Kısa Ne Kadar Sürer?

Hukuki süreçlerde atılan adımların prosedürlere uygun gerçekleştirilmiş olması son derece önemlidir. Boşanma davası da anlaşmalı boşanma davası şeklinde yürütüldüğünde boşanma süreci hızlanacaktır. Tabii burada dava öncesinde her iki tarafın velayet, mal paylaşımı gibi konularda uzlaşmış olmaları ve bir protokol çerçevesinde hareket etmeleri öne çıkan konudur. Gerekli prosedürler doğru bir şekilde yerine getirildiğinde boşanma tek celsede gerçekleştirilecektir. Tüm bu aşamalar bir ay içinde sona erebilir. Davanın açıldığı mahkeme ve tarafların tuttuğu anlaşma boşanma avukatı tarafından yapılan çalışma bu süreyi kısaltabilir.

 

Boşanma Davası Nerede Açılır?

Anlaşmalı boşanma davası açmak için Aile Mahkemelerine başvurmak gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma davası için yetkili mahkemeler eşlerin ikamet ettiği yerde bulunan Aile Mahkemeleridir. Ancak eğer eşler altı aydan uzun bir süre boyunca ayrı yaşıyorlarsa, dava, davalının ikamet ettiği yerde bulunan Aile Mahkemesinde açılır.

 

En Kısa Sürede Nasıl Boşanırım?

Eğer kısa sürede boşanmak istiyorsanız anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Medeni Kanun anlaşmalı boşanmanın şartlarını maddeler halinde sıralamıştır. Eşlerin dava öncesinde uzlaşmaları, hazırladıkları protokole göre hareket etmeleri dava sürecini hızlandıracaktır. Bu şekilde tek celsede boşanmak mümkündür. Bunun için anlaşmalı boşanma davasında bir uzmandan destek almanız önerilir.

Yurtdışında Yaşayanlar Anlaşmalı Boşanabilir mi?

Eğer yurt dışında yaşıyorsanız ve Türkiye’de bir anlaşmalı boşanma davası açtıysanız, davalara katılmanız zorunludur. Zira Medeni Kanun’un hükmettiği üzere, anlaşmalı boşanmalarda avukat tutulsa dahi tarafların davalara katılmaları zorunlu hale getirilmiştir. Dolayısıyla kanun maddelerinden de anlaşılacağı gibi, taraflar yurt dışında yaşasalar dahi, Türkiye’de açılmış bir anlaşmalı boşanma davasına katılmaları mecburidir. Bunun için yurt dışında yaşayan ve anlaşmalı boşanma davası ile boşanmak isteyen kişilerin, yasal prosedürler hakkında bilgi almak, adımlarını doğru bir şekilde atmaları için boşanma avukatlarıyla irtibat kurmaları gerekecektir.

 

ilginizi çekebilir : http://aytacyavuz.com/cekismeli-bosanma/

En Kolay Şekilde Nasıl Boşanırım?

Eğer kolay ve hızlı bir şekilde boşanmak istiyorsanız karşı tarafla uzlaşmış olmanız, bir protokol hazırlamanız ve anlaşmalı boşanma yoluna girmeniz gerekecektir. Taraflar velayet, mal paylaşımı, tazminat, nafaka gibi konularda anlaştıktan sonra boşanma süreci son derece hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Türk Medeni Kanunu anlaşmalı boşanma şartlarını maddelerinde belirtmiştir. Bunun gereğini yapmak, prosedürleri doğru bir şekilde yürütmek boşanmayı hızlandıracaktır.

 

Anlaşmalı Boşanma Mahkeme Masrafları Ne Kadar Tutar?

Diğer davalarda olduğu gibi anlaşmalı boşanma davalarında da mevcut olan sabit giderler bulunmaktadır. Bunlar mahkeme masrafları, yargılama giderleri, harçlar, davanın açılabilmesi için gereken giderler olarak sayılabilir. Bununla birlikte anlaşmalı boşanma yoluna girmek isteyen çiftler için bir boşanma avukatından destek almaları, hukuki açmazlara girmemeleri için önerilmektedir.

 

Acil Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Eğer evlilik birliğinizi bir an önce nihayete erdirmek yani boşanmak istiyorsanız, yapmanız gereken şey anlaşmalı boşanma yoluna girmek olacaktır. Anlaşmalı boşanma davasının açılabilmesi için gereken şartlar Medeni Kanun’da belirtilmiştir. Anlaşmalı boşanma sağlanabilmesi için her şeyden önce tarafların uzlaşmış olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte tarafların evlilik birliği sona erdikten sonra mal paylaşımı, velayet, tazminat, nafaka gibi konularda uzlaştıklarını gösteren protokole sahip olmaları gerekmektedir.

Hemen Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Hemen boşanmak için izleyeceğiniz yol anlaşmalı boşanma davası olmalıdır. Anlaşmalı boşanmalar, prosedürler doğru bir şekilde izlendiğinde bir hafta ile bir ay arasında sonuçlanabilmektedir. Dolayısıyla anlaşmalı boşanmalarda her şeyden önce eşlerin uzlaşmış olmaları önemlidir.

 

Anlaşmalı Boşanma İçin Avukat Tutmak Gerekir Mi?

 

Diğer davalarda olduğu gibi anlaşmalı boşanma davlarında da avukat tutmak zorunlu değildir. Ancak hukuk uzmanlık isteyen son derece geniş bir alandır. Bu yüzden tarafların yasal haklarının korunması, boşandıktan sonra yeni sorunların ortaya çıkmaması için sürecin bir avukat desteği ile yürütülmesi tavsiye edilmektedir.

ilginizi çekebilir : çelişmeli boşanma davası nasıl açılır