preloader
Arabuluculuk Nedir? – AYTAÇ YAVUZ
17664
post-template-default,single,single-post,postid-17664,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Arabuluculuk Nedir?

Alternatif çözüm yolları olarak da tanımlanabilen arabuluculuk tarafsız olan birisi tarafından yaşanılan uyuşmazlıkta taraflara yardımcı olan kişi manasında kullanılabilir. Arabuluculuk gönüllülük esasına göre yapılır ve bağlayıcılığı yoktur.  Arabuluculuk her durumda yapılamaz bunun için uyuşmazlıkların yaşandığı sorunlar önemlidir. Hangi uyuşmazlıklar arabuluculuk yöntemiyle çözümlenebilir derseniz şu şekilde belirtebiliriz.

Kamu düzenini ilgilendiren konular dışındaki tüm konular ile ilgili olarak arabuluculuk yapılabilir. Eğer ki bir konuda sözleşme yapılmayacaksa bu durumda arabuluculuk yapılması da mümkün olmayacaktır.  Bu konuları ise aşağıdaki gibi listeleyebiliriz.

  1. İşinizle ilgili yaşadığınız hukuki uyuşmazlıklarda
  2. Telif nedeniyle meydana gelen uyuşmazlıklarda
  3. Maddi ve manevi tazminat davalarında
  4. Alacak verecek ilişkisinden açılmış olan davalarda
  5. Kiralarda
  6. Gayrimenkule yönelik uyuşmazlıklarda
  7. Aile hukukunda
  8. Ve benzer diğer davalarda

Arabuluculuk Nedir?

Arabuluculuk Avantajları Nelerdir?

Uyuşmazlıklarınızda arabulucu tayin ettiğiniz zaman dava yoluna gitmeyebilirsiniz ve bu sayede maliyetleriniz düşeceğinden dolayı kar elde etmiş olursunuz.

İş dünyasında farklı nedenlerden dolayıs orun yaşayabilirsiniz. İşletme sahipleri böyle durumlarda zaman ve maddi kayba uğrayacaklarından dolayı davaların psikolojik etkileride olacaktır. Arabuluculuk talep ettiğiniz zaman kısa süre içerisinde anlaşmaya varacağınız gibi tüm sorunları da gerinizde bırakarak etkilenmeden işinize devam edebilirsiniz. Bazı iş davalarında yargılama süreleri 4–5 yılı bulabiliyor dolayısıyla buda sıkıntılı süreçlerin yaşanmasına neden olabiliyor.

İlginizi çekebilir : İstanbul Boşanma Avukatı

Arabuluculuk doğrudan barıştırmaya yönelik olarak hareket eder. Uyuşmazlık yaşadığınız sorunla ilgili olarak bir anlaşmaya varıldığında ise bunun sizde yaratacağı psikolojik bir sorun olmayacağından dolayı sorun yaşadığınız kişilerle yine kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ancak normal bir davada bu şekilde bir sonuç alınamamaktadır.

Arabuluculuk tamamen başvuranların inisiyatifine bağlıdır. Süreç devam ederken artık istemiyorsanız arabuluculuğu sonlandırma hakkınız vardır. Bunun içinde size serbest bırakılmıştır.

Davalarda davacı ya da davalının menfaatlerinin en yönde tayin edileceği belirsizdir. Ancak arabuluculukta her iki taraf içinde eşit bir süreç yürütülür ve kazanım her iki taraf içinde olacaktır. Sonuç şahısların beklentilerine ve isteklerine göre şekillendirilebilir.