preloader
Babalar İçin Doğum İzni Var mıdır? – AYTAÇ YAVUZ
17947
post-template-default,single,single-post,postid-17947,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Babalar İçin Doğum İzni Var mıdır?

Babalar İçin Doğum İzni Var mıdır?

İş Kanunu çalışan erkek ve kadınların çalışma hayatı içerisindeki haklarını koruyabilmeleri amacıyla hazırlanmış ve bu doğrultuda yasalarla sınırlı tutulmuştur. Çalışma hayatı içerisinde var olan doğum izni yalnızca kadınlara özel olduğu bilinir ancak babalarında doğum izinleri kullanmaları söz konusudur. Hamile, doğum yapmış, evlat edinmiş olan işçilerin hakları yasayla sabit tutulmuş ve sınırları belirlenmiştir. Buna göre doğum izni de iş kanununda güvence altına alınmıştır. İsterseniz öncelikli olarak doğum izni ne demektir? Buna bakalım.

Doğum İzni Nedir?

Doğum izni hamilelik sürecinin başlamasından sonra devreye girecek bir haktır. Bunun için bu iznin gündeme gelebilmesi için hamile olunması gerekir. Hamile olan kadınların diğer çalışan kadınlara göre farklı haklara sahip olması ise çalışan kadının iş gücünün düşürülmesi ve aile hayatının korunmasını sağlamaktır. Hamilelik sonucunda deveye giren bu haklar arasında kadının mesai saatleri 7,5 saatin üzerinde kesinlikle olamaz. Bu kural yasada açıkça belirtilmiştir. Hamile bir kadın sağlığına uygun olacak işlerde çalışmak zorundadır ve bunun yapılmasıyla birlikte kadının ücretinde herhangi bir indirim vs. olamaz. Kadın düzenli olarak doktor kontrollerinden geçmek zorunda olduğundan dolayı izin hakkı söz konusudur. Bu izinler ise yıllık izinlerinden bağımsız olarak gerçekleşebilir. İşverenin bu süre içerisinde izin vermeme gibi bir durumu söz konusu değildir.

Babalar İçin Doğum İzni Var mıdır?

Babalar İçin Doğum İzni Var mıdır?

İlginizi Çekebilir : Kadıköy Avukat

Babalık İzni Nedir?

Doğum izni yukarıda belirttiğimiz şartlar doğrultusunda anneye verilmiş bir hak olmasının yanı sıra babalık izni de babaya verilmiş bir haktır. Buna göre eşi yeni doğum yapmış kamuda çalışan bir erkeği doğum izni olarak 10 gün verilmek durumundadır. Baba bu süreç içerisinde eşine yardımcı olacağından dolayı çalışma hayatına bir süreliğine ara verebilir. İşverenin babaya doğum iznini vermemek gibi bir durumu söz konusu değildir.

Özel sektörde ise babalık izni biraz daha düşüktür. Babaya 5 günlük izin verilir ve bu 5 günde ücretli izin olarak sayılır. Bunun içinde bu 5 günlük süre içinde babanın maaşında düşme olmaz. Sonuç olarak babalık erkeğe verilmiş olan bir haktır ve baba bu hakkını istediği zaman çocuğu doğum yaptığında kullanabilir.