preloader
Boşanma Avukatı Nasıl Bulunur? – AYTAÇ YAVUZ
18091
post-template-default,single,single-post,postid-18091,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Boşanma Avukatı Nasıl Bulunur

Boşanma Avukatı Nasıl Bulunur?

Makalemiz içerisinde boşanma avukatı arayanların aklına takılan ve en çok merak ettikleri konu başlıkları hakkında detaylıca bilgiler vermeye çalıştım. Örneğin boşanma davası avukatı nasıl bulunur, boşanma davası avukatının ücreti ne zaman ödenir, boşanma davası avukatının görevi ne zaman biter gibi sorular.

İsterseniz sözü uzatmadan ilk olarak boşanma avukatı nasıl bulunur? Bunun yanıtını vererek başlayalım.

Boşanma avukatlarının yazılı olduğu herhangi bir liste ya da kayıt yoktur. Ülkemizde avukatlar kendi içerisinde bulundukları meslekler içerisinde reklam yapamazla. Bunun içinde bir avukatın kendisi hakkında reklam yapması ya da vermesi örneğin en iyi boşanma avukatı, uzman bir avukat gibi sıfatlar yakıştırması yasaktır ve meslek etik kurallarına aykırı olan bir durumdur. Aslında bu meslek açısından güzeldir ve etiktir lakin işin başka bir bölümü de insanlar en iyi boşanma avukatı nasıl bulunur ya da kimdir bu konuda hiçbir fikre sahip değillerdir. İnsanlar avukat ararken genelde kendi etraflarındakilerden duyduklarını ve kendilerine referans olanları tercih ederler. Bunun içinde kafalarında soru işaretleri her zaman saklı kalır.

Türkiye’de pek çok boşanma avukatı var ve İstanbul avukat sayısı açısından Türkiye’nin en zengin illerinin başında geliyor. Kadıköy boşanma avukatı olarak size en iyi hizmeti sunacağımızdan emin olabilirsiniz.

Boşanma Avukatının Ücreti Ne Zaman Ödenir?

Avukatlık kanununa göre taraflar başka bir şekilde anlaşmadığı takdirde avukatlık ücreti peşin ödenmek zorundadır. Fakat burada avukat ve müvekkil ilişkisi de çok önemlidir. Taraflar ücretin ödenme zamanını kendileri farklı bir şekilde belirleme hakkına sahiptir. Avukat ücreti boşanma davası açılmadan önce ödenebileceği gibi davanın sonuna da bırakılabilecektir. Avukatlık ücretleri maktu bir ücret şeklinde olabileceği gibi dava neticesinde müvekkilin elde edeceği tazminat veya menfaatin değerinin belli bir yüzdesi alınarak da temin edilebilmektedir.

Boşanma Avukatının Görevi Ne Zaman Sona Erer?

Boşanma Avukatı Nasıl Bulunur?Boşanma avukatının görevi eşler arasındaki anlaşmazlığın aile hukukunun temel ilkelerine uygun olacak bir biçimde çözülmesini sağlayan bir savunma avukatıdır. Hukuki açıdan boşanma avukatının görevi hak ve borçların tespit edilmiş ve uyuşmazlığın tam olarak çözüme kavuşturulmuş olduğu noktada sona erecektir.  Uygulamada, avukat ile müvekkili arasında yapılan sözleşmeyle boşanma ve mal paylaşımı davasının kesinleştikten sonra infaz edilmesi aşamalarını da boşanma avukatı takip etmektedir. Yani, aile mahkemesinin verdiği kararların infaz aşaması da tamamlanarak müvekkilin tüm haklarına kavuşmasının sağlanmasıyla boşanma avukatının da görevi son bulur. Boşanma davasında bir avukatın rolü çok büyüktür. Çünkü taraflar arasında maddi, manevi, velayet, tazminat ve mal paylaşımı gibi konularda uyuşmazlıklar olabilecektir. Bunun içinde bu tür işlerin bir avukat tarafından takip edilebilmesi çok önemlidir.

Son olarak ise söylemek istediğimiz şey boşanma davasının ne kadar süreceğine dair olacaktır. Buna göre ;

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Türkiye’de boşanma davaları iki şekilde açılıyor. Birincisi anlaşmalı boşanma ikincisi ise çekişmeli boşanma davası. Bir çekişmeli boşanma davası yaklaşık olarak 1-2 yıl boyunca devam edebiliyor. Boşanma davasının kısa sürmesi ya da uzaması da sizin hazırlığınıza bağlıdır. Bunun için iyi bir avukata sahip olduğunuz zaman davanız belirttiğimiz sürenin de altında sürebileceği gibi savunduğunuz ve istediğiniz haklarınızı da alabileceksiniz. Boşanma davalarında süreyi belirleyen faktörler arasında gerekçe geliyor. İyi bir gerekçe boşanma davasının daha sağlam açılmasını sağlar. Açılan dava hakim tarafından incelenir ve dilekçe ile birlikte başlayan süreç nihayetinde sonucun açıklanmasıyla da sona erecektir. Boşanma ile ilgili merak ettiğiniz konular hakkında aşağıdan bize yorum gönderebilirsiniz.