preloader
Boşanma Avukatı Nedir? – AYTAÇ YAVUZ
18100
post-template-default,single,single-post,postid-18100,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Boşanma Avukatı Nedir?

Boşanma Avukatı Nedir?

Boşanma avukatları medeni hukukta, aile hukukunun uyuşmazlığından kaynaklı olarak boşanma, nafaka, mal paylaşımı, velayet gibi davaları üstlenen avukatlara genel olarak verilmiş olan isimdir. Boşanma avukatları için aile avukatı tanımlaması da kullanılmaktadır. Boşanma davası her iki taraf içinde yıpratıcı bir süreçtir. Bu süreç içerisinde alınacak olan profesyonel yardım sayesinde sıkıntının ve stresin üstesinden gelmek daha da kolaylaşacaktır. Boşanma avukatlığına teknik olarak baktığımız zaman Türkiye mevzuatında bu şekilde bir uzmanlık alanı söz konusu değildir. Boşanma avukatı denilmesi tamamen davanın türü nedeniyle halk tarafından takılmıştır. Müvekkiller durumu bu şekilde daha kolay anlatabildiklerinden ve davanın tanımlamasını yapabildiklerinden dolayı Türk hukuku da bu şekilde kabul etmiştir.

Yalnız boşanma davaları değil her davanın kendi içerisinde bir hazırlık süreci vardır. Boşanma talebinde bulunacak olan bir kişinin yaşamış olduğu olayların gözlemci gözüyle yani avukat tarafından dinlemesi gerekir.  Çünkü avukat dinlediği olaylarda boşanma davası için geçerli olacak bir nedenin olup olmadığını tespit eder ve hazırlıklarını ona göre yapar. Yani her boşanma davasında sonuç boşanmayla sabit değildir. Eğer ki siz savunmanızı ya da iddianızı tam olarak ispat edemezseniz bu durumda hakimin kararı davanın reddi yönünde de olabilecektir. Buradan suretle sebepsiz bir şekilde açılan boşanma davasının reddedileceği ortaya çıkmaktadır.

Peki, boşanma avukatları davanın hazırlık sürecini nasıl yaparlar?

Boşanma Davasına Nasıl Hazırlanılır?

Boşanma avukatı öncelikli olarak müvekkilini dinler ve davanın açılması için yeterli sebebin olup olmadığını anladıktan sonra kendisine anlatılan durumdan yola çıkarak araştırmasını gerçekleştirir. Örneğin boşanma davasında sebep aldatma ise o zaman bu durumda aldatmanın ispat edilmesi gerekir. Boşanma avukatı ise burada yol göstererek toplayacağı bilgiler doğrultusunda dava sürecini şekillendirir.

Boşanma Davasına Neden Olan Sebepler Nelerdir?

  • Aldatma
  • Hayata kast ve kötü muamele
  • Onur kırıcı davranış
  • Küçük düşürücü suç işlemek
  • Haysiyetsiz hayat
  • Ortak konutun haksız yere terki
  • Akıl hastalığı
  • Evlilik birliğinin temelden sarsılması

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz maddeler boşanma davasında sebepler arasında yer alır. Ancak bu sebeplerden herhangi birisi ile başvuru yapılacaksa mutlaka sebebin çok iyi tespit edilmesi gerekir. Çünkü hakimde davayı bu sebebe göre ele alacaktır. İşte boşanma davalarında doğru ve iyi bir avukat seçimi de bunun için önemlidir. Avukatlık mesleğinde önemli bir kural vardır ki o da avukatın kendi reklamını yapmamasıdır. Yani hiçbir avukat kendisi için en iyi avukat, en başarılı avukat gibi tanımlamalar kullanamaz ve bunu reklam aracı olarak seçemez. İşte bunun içinde insanların güvenebilecekleri bir avukat bulmaları ancak referanslar doğrultusunda olacak bir durumdur. Genelde avukat seçimi bir başkasının tavsiyesi üzerinden olur ve bu şekilde bulunan bir avukata da güven duyulur.

Boşanma Avukatı Nedir?

Anlaşmalı Boşanma Davasında Boşanma Avukatının Rolü

Boşanmalar iki çeşitte gerçekleşebilir. Yukarıda bahsettiğimiz maddeler çekişmeli boşanma davalarını ilgilendirir. Ancak anlaşmalı boşanmalar adından da anlaşılacağı gibi eşlerin kendi aralarında her konuda anlaşması neticesinde başlar ve bunun içinde eşler her konuda anlaşmış olduklarını belgelemeleri gerekir. İyi bir anlaşmalı boşanma avukatı belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanmasını sağlar ve davanın tek bir celse de tamamlanmasını sağlar. Bu sayede eşler üzerindeki psikolojik baskı da hızlı bir şekilde çözümlenmiş olur.

Hazırlanan boşanma protokolünde eşlerin ikisinin de elde edeceği hak ve menfaatler belirlenmiş ve uyuşmazlıkların ortadan kaldırılması sağlanmıştır. Protokol iyi bir avukat tarafından hazırlandığında ise ortada hak kaybı olmayacaktır.