preloader
Boşanma Avukatıyla Görüşmeden Bilinmesi Gereken 5 Şey – AYTAÇ YAVUZ
17675
post-template-default,single,single-post,postid-17675,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Boşanma Avukatıyla Görüşmeden Bilinmesi Gereken 5 Şey

Türkiye’de boşanma davalarında hızlı bir yükseliş söz konusu dolayısıyla boşanma avukatı da bu noktada biraz daha önem kazanmaya başlamış durumda. Boşanma süreci eğer ki eşler arasında bir anlaşma söz konusu değilse yani anlaşmalı boşanma olmayacaksa bu durumda sıkıntılı bir süreçte başlamış olacaktır. Bunun içinde boşanma avukatları müvekkillerinin en iyi sonucu alabilmesi için büyük çaba içerisine girerler. Ancak bu kararı aldıktan sonra bir avukatla görüşmeden önce bilinmesi gereken önemli hususlar var.

Ücret

Evlilik gibi boşanma süreci içinde de bir takım masraflarınız olacağını bilmelisiniz. Bu rakam ise her avukata göre değişik olabilir. Dava uzadığı sürece masraflarda yükselmeye başlayacaktır. Bunun için önce boşanmanın gerçekten sizin için çözüm olup olmadığını iyi düşünün.  Hatta bu süreci daha öncesinde yaşamış olan kişilerden fikirler alabilirsiniz.

Şahitleriniz Var mı?

Boşanma davalarının sayısız nedenleri vardır. Mesela şiddet göstermek, aldatma, küçümsemek, kıyaslamak, küçük düşürmek, kilolarıyla dalga geçmek, alay etmek dedikodusunu çıkarmak, iftira etmek ve bunun gibi pek çok neden sayılabilir. Bu ve bunun gibi nedenlerde mutlaka bir ya da birden fazla şahidinizin olması gerektiğini unutmamalısınız. Ben şahit nereden bulacağım demeyin böyle durumlarda hiç tahmin etmeyeceğiniz kişiler şahitlik yapabilirler.

Dava reddedilebilir

Herkes kendisine göre haklıdır ancak unutmamak gerekiyor ki bir davanın sonucunu hakim belirler. Gerekli olan şartlar eğer oluşmamışsa o zaman boşanma davası reddedilebilir. Kendinizi bu sonuca da alıştırmanız gerekiyor. Davanın reddedilmesi demek evliliğinizin devam edeceği demektir.

Boşanma Avukatıyla Görüşmeden Bilinmesi Gereken 5 Şey

Özel Nedenler

Boşanma davalarını Medeni Kanun 5 maddede düzenlemiştir. Bunlar Zina, Hayata Kast, Onur kırıcı muamele, suç işlemek, haysiyetsiz hayat sürdürülmesi, terk etmek ve akıl hastalığı özel dava sebebi olarak değerlendirilir. Önceden belirlenmiş olan bir olay boşanma nedeni olarak kabul edilmiştir.

Evliliğin Sarsılması

Boşanma davalarında en önemli nedenlerden sayılan evlilik birliğinin sarsılmasının temelinde şiddet vardır. Şiddet bir evliliği sarsacak en önemli konudur. Bunun yanı sıra evliliği sarsan durumlar arasında  duygusal, sosyal, ekonomik, cinsel, görsel veya fiziksel şiddet vardır.