preloader
Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer? – AYTAÇ YAVUZ
17643
post-template-default,single,single-post,postid-17643,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?

Çiftler severek evlendikleri gibi birçok nedenden dolayı da boşanmak isteyebilirler. Boşanma ise belli bir süreç sonunda gerçekleşir süreç her boşanma davasında aynı olmaz çünkü boşanmalar anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma şeklinde görülür. Bu her iki davada birbirinden farklı süreç gerektirir. Bu nedenle de bitiş süreleri birbirinden farklıdır.

Anlaşmalı Boşanma

Anlaşmalı boşanmalar hukukta en kısa süren boşanma davaları olarak bilinir. Hatta 1 yılını doldurmamış yeni evli ve şiddetli geçimsizlik yaşayan çiftler bile bu davanın hızlı olması nedeniyle bu yolu tercih ederler. Fakat bu durum onların tercihlerine uymayabilir. Çünkü anlaşmalı boşanmalarda evliliğin en az 1 yılı tamamlamış olması gereklidir. Anlaşmalı boşanma davasında tarafların nafaka, velayet ve tazminat gibi konularda da kendi aralarında anlaşmış olmaları gerekir.

Anlaşmalı Boşanma Davalarının Süresi Ne Kadar?

Anlaşmalı davalarda süre bir gün bile sürebilir. Fakat bu kadar kısa sürmesi için tüm evraklarında tam olması gereklidir. genel bir süre verecek olursak bu davalar ortalama 1 ay içerisinde sonuçlanır.

Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer

Çekişmeli Boşanma Davalarının Süresi Ne Kadar?

Çekişmeli boşanma davalarında süre anlaşmalı boşanmaların tam aksine uzadıkça uzayacaktır. Bu tür davaların özelliğinin her iki tarafında hiçbir hususta anlaşamıyor olmalarıdır. Örneğin bazı davalarda eşlerden birisi boşanmaya yanaşmaz. bu da davanın uzamasına neden olacaktır. Bunun yanı sıra nafaka, velayet ve tazminat gibi durumlarda da anlaşma sağlanamamış olması davanın sürecini iyice uzatacaktır. Bu tür davalarda hakim tanıkların dinlenmesini isteyecek ve onların verecekleri ifadelere göre davanın şekli de belirlenecektir. Mahkeme dava ile ilgili delillerin toplanması ve bunun içinde bir bilirkişi raporu isteyebilir. tüm bu süreçler boşanma evresinde çiftler içinde çok sıkıcı ve bunaltıcı süreçlerin yaşanmasına neden olur.

Türkiye’de çiftlerin boşanmalarına neden olan bir takım olumsuzluklar vardır. Bunları ise şu şekilde maddeler halinde belirtebiliriz.

Boşanma Nedenleri Nelerdir?

  1. En çok bahsi geçen konu şiddetli geçimsizliktir
  2. Hayata kast etme nedeniyle başvurularda son dönemde artış vardır.
  3. Aldatma
  4. Zina
  5. Kişisel haklara saldırı
  6. Akıl hastalığı
  7. Eşlerin farklı yerlerde yaşamak istemeleri
  8. Evliliğin sarsılması