preloader
Boşanma Davası Hangi Hallerde Reddedilir? – AYTAÇ YAVUZ
17684
post-template-default,single,single-post,postid-17684,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Boşanma Davası Hangi Hallerde Reddedilir?

Boşanma davasında hakimin geniş bir takdir yetkisi vardır. bir boşanma davasında süreç dilekçeyle başlar ve dava kabul ya da reddedilir. Delilerin sunulması, tanık ve tarafların dinlenmesi yapılır. Hakim bir boşanma davasının kabulüne ya da devam etmesine karar verirken öncelik olarak evlilik birliğinin özüne ve ruhuna aykırı bir boşanma davası gerekçesinin olup olmadığına bakar. Kusurlu olan bir tarafın boşanma davası açmaya hakkı yoktur. Buradan yola çıkarak yapılan araştırma neticesinde eğer ki bir tanık ya da fotoğraf veya bilirkişi rapor gibi deliller gerçekte olanla paralel bir şekilde giderse hakim davanın kabulüne karar verir.

Boşanma Davasının Reddedilme Nedenleri

Mesela bu durumu şu şekilde örnekleyebiliriz. Bir kişi eşine sürekli olarak şiddet uyguluyor ya da hakaret ediyorsa muhtemelen şiddet gören eşin açacağı dava kabul edilecektir. Ancak şiddet uygulayan eş dava açarsa o reddedilir.

Boşanma davasının bir takım gerekçeleri vardır. O da Türk Medeni kanunun 4721 sayılı maddesinde şu şekilde belirtilmiştir. Bir kişi evlilik içerisinde zina, hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme, terk, akıl hastalığı ve evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebepleri ile birlikte dava açabilir.

Boşanma davası hangi hallerde reddedilir?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz evlilik birliğinin sarsılması ve günümüzde boşanma davalarında sık görülen anlaşmalı boşanma haricindeki nedenler, özel boşanma şeklinde kabul edilir. Yani bir boşanma davasının boşanmanın özel nedenlerden birisi olarak kabul edilmesi terk nedeniyle açılması durumunda, terk eden eşin usulüne uyulmak şartıyla gönderilmiş olan ihtar neticesinde eş, evine eğer ki tekrardan dönmüşse boşanma davası bu durumda reddedilir.

Akıl hastalığı da bir boşanma nedeni olarak gösterilir. Eğer ki eş hakkında sağlık kurulundan alınan bir rapor varsa bu durumda raporla birlikte başvurulması halinde boşanma davası açılabilir. Eğer ki raporda akıl hastalığının bulunmadığı yazılmışsa bu durumda boşanma davası reddedilir.

Boşanma davasının şartlarının oluşmaması ile birlikte dava reddedilmişse ve eş halen 3 yıl boyunca eve gelmemeye devam ediyorsa bu durumda evlilik birliği temelden sarsılmış olacağından dolayı boşanmaya karar verilir.