preloader
Boşanma Davası Nasıl Açılır? – AYTAÇ YAVUZ
17561
post-template-default,single,single-post,postid-17561,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Evlilik ne kadar doğal bir süreç ise boşanmakta bu doğal sürecin bir parçası olabilir. Elbette ki burada medeni kanun dahi çiftlerin boşanmaması ve kendilerine bir fırsat daha tanımaları açısından onlara zaman tanıyor lakin her ne kadar yeniden denenmiş olsa da yine de bazı evliliklerin mutlu sonuçlanmadığı da aşikâr. Peki, boşanmak doğal olan sürecin bir parçası olduğuna göre o zaman bu doğal olan çözüm nasıl ilerler? Yani boşanmak isteyen bir çift boşanma davası açabilmek için nasıl bir yol izlemelidir?

Boşanma Davası Süreci

Boşanma davasının açılabilmesi için son 6 ay içerisinde çiftlerin birlikte yaşadıkları ikametlerine bağlı olan aile mahkemelerine başvurmaları gerekiyor. Ancak eşlerden birisi eğer başka bir şehre taşınmışsa o zaman davayı gittiği şehirden de başlatabilir. Eğer ki boşanmak istediğiniz eşiniz yabancı uyrukluysa o zaman durum biraz daha farklı oluyor. Şöyle ki eğer yaşadıkları ülke dava açılmasını kabul ederse o zaman tanıma tenfiz davasının açılması gerekir. Eğer boşanma süreci Türkiye sınırları dışındaysa bu durumda Türkiye’den de bu davanın tescil edilmesi istenmelidir.

Boşanma davalarında başvuru için teferruat çok fazla değildir. Bunun için TC nüfus cüzdanınız ve adres bilgilerinizin olması yeterli olacaktır. Boşanma konusunda yazılacak bir dilekçe ile boşanmak istemenin nedenleri belirtilerek sürecin başlatılması sağlanmış olacaktır. Boşanma sonrasında sıkıntı çekilmemesi için davanın başındayken maddi ve manevi tazminatlar ve alacakların belirtilmesi faydalıdır. Çünkü mahkeme dava süreci içerisinde belgelerini ona göre toplayacaktır.

Boşanma davası

Boşanma Davası Açabilmek İçin Avukat Şart mı?

Boşanma davaları önceden şiddetli geçimsizlik şeklinde ilerliyor ve bu da kendi içerisinde genel boşanma sebebi ve özel boşanma sebebi şeklinde ayrılıyordu. Daha sonra bu kanun değiştirilerek yerine anlaşmalı boşanma davası getirildi. Başlığımızın yanıtını net bir şekilde belirtecek olursak hiçbir dava için avukata gerek yoktur. Fakat burada davanın nedeni ne olursa olsun sizin haklarınızın korunması önemlidir. Dolayısıyla insanlar kendi haklarını net olarak bilemediklerinden dolayı da bir avukata ihtiyaç duyarlar. Yukarıda bahsettiğimiz gibi anlaşmalı boşanma avukatı seçilmesinin nedeni de haklarının kanunu bilen birisi tarafından yapılmak istenmesidir.

Eğer ki dava öncesinde taraflar mal ve çocuklar konusunda anlaşmışlarsa o zaman avukata gerek kalmadan basit bir dilekçeyle süreci başlatıp sonlandırabilirler.