preloader
Boşanma Davasında Geçmişe Dönük Telefon Görüşmesi – AYTAÇ YAVUZ
18082
post-template-default,single,single-post,postid-18082,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Boşanma Davasında Geçmişe Dönük Telefon Görüşmesi

Boşanma Davasında Geçmişe Dönük Telefon Görüşmesi

Telefon şirketlerinin tamamı kullanıcılarına ait görüşmeleri belli sürelerle tutmak zorundadır. Kayıt altında olan bu bilgiler ise ihtiyaç olması halinde kullanılabilir. Ancak bu görüşmeler gizlilik çerçevesinde gerekli yargı düzenlemesi olmadan üçüncü şahıslarla paylaşılmaz ve paylaşılmış olsa dahi konuşmanın içeriği değil ancak kiminle görüşmüş, ne kadar süreyle görüşmüş, saat kaçta görüşmüş gibi çeşitlendirilir. Bunun yanı sıra mesajlaşmalarda kayıtlı olduğundan dolayı bunlar verilebilir. Özellikle de o kişi hakkında geçmişte alınmış olan bir yargı kararı varsa bu durumda kişinin görüşmeleri dinlemeye alınabilir ve bu sayede de görüşmeler dinlenilerek delilden suça doğru gidilme sağlanır. Telefon görüşmeleri geçmişe dönük olarak tutulabilir ve alınabilir. Ancak belirttiğimiz gibi bu keyfi nedenlerden dolayı kesinlikle yapılmaz yapılması da suç olarak kabul edilmiştir. Yani dinleme kararı olmadan birisinin kayıtlarının tutulması suçtur.

Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı gibi daha net bilgiler verelim. Bir kişi hakkında ne zaman, nerede, kaç saat gibi görüşmeler tutulurken konuşmalar mahkeme kararı olmadan operatör tarafından kayıtlı olarak tutulamazlar. Buradaki ana konu ise mahkeme kararı sonrasında dinlemelerin yapılabildiği hususundadır.

Boşanma Davasında Telefon Konuşması Delil Olur mu?

Boşanma davalarında bu durum her zaman gündeme gelmiştir. Ve insanlar eşlerinden boşanmak istediklerinde delil olarak telefon görüşmelerini sunmak isterler. Burada şunu söyleyebiliriz ki yukarıdan da anlaşılacağı gibi telefon görüşmeleri mahkeme izni olmadan tutulamaz ve dolayısıyla bu mahkemede delil olarak tutulamaz. Nedenine baktığımız zaman ise Hukuk Mahkemesi kararında  madde 189/2 gereğince “Hukuka aykırı olarak elde edilmiş olan deliller, mahkeme tarafından bir vakıanın ispatında dikkate alınamaz.” şeklinde yapılan açıklamadan kaynaklanır.

Yani buda demek oluyor ki bir insanın hukuka aykırı olacak şekilde bir başkasını dinlemiş ve kayıt altına almış olması boşanma davasında delil olarak kullanılamaz. Bu bir ispat niteliği taşımamaktadır.

Telefon Konuşmasının Kaydedilmesi Sebebiyle Ceza Alır mıyım?

Telefon görüşmelerinin gizli bir şekilde kayıt altına alınmış olması sebep haklı bile olmuş olsa suç teşkil etmiş olduğundan dolayı mahsun görülmez ve Türk Ceza Kanunu madde 133/1 gereğince “Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle dinleyen veya bunları bir ses alma cihazı ile kaydeden kişi iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

Yani sizin boşanma davasında delil olarak sunmaya çalıştığınız şeyinde sizin ceza almanıza neden olacağını unutmamalısınız.

Boşanma Davasında Geçmişe Dönük Telefon Görüşmesi

Boşanma davasında bir delilin hükmünün esas olarak kabule dilebilmesi için delilin hukuki bir yöntemle elde edilmiş olması gerekiyor. Sorun yaşamamak için sizin böyle bir durumla ilgili olarak öncelikli olarak mahkemeye başvurmanız ve haklı olduğunuzun ispatını sağlayabilmeniz için telefonunun ya da telefonlarınızın dinlenmesini sağlamanız gerekiyor.

Boşanma davaları uzun ya da kısa sürüyor olsa da insanları hem psikolojik olarak etkileyecek hem de varsa çocukları bu genel aileyi de etkileyecektir. Türkiye’de boşanmalar her zaman en son çare olarak görülür ve nedeni ise aile bütünlüğünün korunmasının sağlanmasıdır. Hakim sizin boşanma davasında verdiğiniz gerekçeyi beğenmemesi halinde davanın reddine karar verebilir ve bir boşanma davası reddedildiğinde tekrar aynı gerekçe ile dava açamazsınız. Bunun için bir bekleme sürecine girmeniz gerekir ki bu da sizi psikolojik olarak çok fazla etkileyecektir.

Boşanma davalarında en kolay ve kısa sürecek süreç ise anlaşmalı boşanma davalarıdır. Eşler kendi aralarında her konuda anlaştıktan sonra ellerindeki belgelerle birlikte boşanma dilekçelerini verdiklerinde süreç çok kısa bir zaman içerisinde sonlanabilecektir.