preloader
Boşanma Davasında Hakim Neler Sorar? – AYTAÇ YAVUZ
18133
post-template-default,single,single-post,postid-18133,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Boşanma Davasında Hakim Neler Sorar?

Boşanma Davasında Hakim Neler Sorar?

Boşanma davası açmak isteyen çiftlerin merak ettiği konulardan birisi olan hakimin boşanma davasında neler sorduğu ve neye dikkat ettiği konusudur. Bu soruların yanıtları hakime açıklanırken aslında onun hedefinde olan şey boşanmada meydana gelen olaylar nelerdir, bu olayların gerçekten de evliliğin sona ermesi için yeterli bir neden midir, evlilik içerisindeki durum nedir? Hepsinin yanıtını bulmaktır. Boşanma davaları her ne kadar sevilmiyor olsa da aslında ilk amacı çiftlerin evliliklerini devam ettirmesi hususundadır. Bunun içinde boşanma kararı en son olarak düşünülen ve verilen bir karardır. Hakim bunun kararını verebilmek için ise size sorduğu soruların yanıtlarına göre hareket eder.

Boşanma davası çiftleri psikolojik olarak etkileyeceği gibi maddi olarak da etkileyecektir. Maneviyatın en üst seviyeye çıktığı bu zorlu süreçte hakim boşanmak isteyen tarafa neden bunu talep ettiğini sorar ve gerçekçi bir karar gelmesini bekler.  Karar verebilmesi için bir takım başlıklar üzerinde ciddiyetle durur. Verilecek olan kararın çiftlerin bundan sonraki yaşamlarını da etkileyeceğinden dolayı kararın en makul şekilde alınması gerekir. Bunun içinde kusur değerlendirmesi yapar.

Hakim boşanma davasında yönü kendisi belirleyecektir. Bunun içinde sorulan soruların yönü farklı olabilir. Bu da her davada sorulan soruların aynısı olmasını beklemek olmamalıdır. Davanın içeriğine göre sorular farklılık gösterir. Örneğin bir aldatma nedeniyle boşanma başvurusunda bulunulmuşsa bu durumda hakim aldatmanın ne zaman meydana geldiğini, aldatmaya dair diğer eşin elinde bir delilinin olup olmadığını, bu boşanma sonunda ise eşlerin neler talep ettiğini öğrenmeye çalışır.  Yani aslında boşanma davasında hakim neler sorar sorusunun kapsamı çok geniş olabilir.

Boşanma davalarında nedenler arasında hayata kast ve onur kırıcı davranışlar, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme, terk, akıl hastalığı’ gibi durumlarda da vardır. Örneğin boşanma davası kişinin akıl hastalığının varlığı iddia edilerek gerçekleşiyorsa bu durumda hakim bu durumun gerçekçiliğinin ispatlanması için adli tıpa gönderir ve buradan rapor alınmasını ister. Eğer boşanma davası bir suç işletme iddiasıyla gerçekleşmişse bu durumda hakim kişinin herhangi bir mahkumiyet kararının olup olmadığını inceler. Boşanma nedenin terk olması halinde ise terk koşulları yerine getirilmiş mi getirilmemiş mi buna bakılır.

Boşanma davasında şekil belirlendikten sonra eğer ki varsa çocukların durumuyla ilgili karar aşamasına geçilir. Bu konuda velayet oldukça önemlidir. Hakim çocuğun velayetini istediği birisine verebilir ancak burada da bir takım konuları göz önüne almak zorundadır. Bu nedenler arasında ise çocuğun nasıl bir yaşam süreceği dikkate alınır. Maddi ve manevi olarak tarafların verebilecekleri göz önünde tutularak alınacak karar çocuğun geleceği içinde çok önemlidir. Eğer çocuk kendisini ifade edebilecek bir yaştaysa o zaman hakim çocuğunda fikrini alır. Tüm deliller toplandıktan ve incelendikten sonra tanık dinlemesi yapılır hakim artık kendi takdir yetkisini de kullanarak çocuğun velayetini ve nafakanın miktarını belirler.

Boşanma davaları iki türlüdür. Bunlardan birincisi anlaşmalı olan boşanma davaları. Anlaşmalı boşanma davasında hakime çok fazla bir değerlendirme imkanı olmaz çünkü eşler kendi arasında her konuda uzlaşma sağlamış ve tüm imzalar atılmıştır. Bu davalar genellikle kısa sürer. Diğer bir boşanma davası ise çekişmeli boşanma davalarıdır. Çekişmeli boşanmalar adından da anlaşılacağı gibi tarafların boşanma ve mal paylaşımı hakkında anlaşamaması şeklindedir. Bu davalar uzun süren davalardır. Bunun içinde etkisi psikolojik ve maddi olarak fazladır. Çekişmeli boşanma davalarında hakimin dikkat ettiği çok fazla konu vardır ve bu konuların tamamının da ispatı istenir.