preloader
Boşanma Davasında Karşı Dava Nasıl Açılır? – AYTAÇ YAVUZ
17680
post-template-default,single,single-post,postid-17680,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Boşanma Davasında Karşı Dava Nasıl Açılır?

Boşanma davası açan birisinin davasında öne sürmüş olduğu nedenlerle boşanın geçekleşmiş olması davalı açısından da oluşumu farklı şekilde ifade ediyor. Davalı olan kişi boşanmanın nedenleriyle ilgili olarak kendi savunmasını aynı boşanma davası içinde yapamadığından dolayı boşanma davasına karşı bir dava açılması gerekebiliyor. Boşanma davasında karşı dava nasıl açılır ve süreç nasıl işler bizde Kadıköy boşanma avukatı olarak bu konuya açıklık getirelim istedik.

Öncelikli olarak bu davanın ne olduğunu açıklayalım. Açılmış olan bir boşanma davası var ve davalının kendinden davacı olan kişiye karşı açmış olduğu davaya karşı dava denilmektedir. Karşı dava ile ilgili şartlar 6100 sayılı hukuk mahkemeleri kanunun 132.maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre davayı açacak olan kişinin aşağıdaki şartları yerine getirmiş olması gerekiyor.

Boşanma Davasında Karşı Dava Nasıl Açılır?

Karşı Dava Açma Şartları

Boşanma davasının karşı taraftan açılmış ve davanın halen devam ediyor olması gerekiyor.

Davayı açtığınız neden ile yürütülmüş olan boşanma davası arasında takas ya da mahsup ilişkisinin olması gerekiyor. Ya da boşanma davasıyla alakalı bir konu bağlantısı olması şart.

Eğer ki bahsettiğimiz şartlar yoksa ve buna rağmen siz karşı dava açmışsanız o zaman hakim açtığınız bu davayı resen karşı davanın boşanma davasından ayrılmasına karar verecektir. Hatta böyle bir durum gelişmişse hakim o zaman bu davanın görevli olan mahkemelere yönlendirilmesine karar verebilir. Bu da davanın uzamasına neden olacaktır. Bu açıklamadan karşımıza şöyle bir sonuç çıkıyor. Eğer ki bir boşanma davası açılmış ve devam ediyorsa o zaman siz boşanma davasına karşı boşanma davası açamazsınız.

Karşı Dava Nasıl Açılır?

Boşanma davanız sürerken karşı dava açmak isterseniz boşanma davasındaki cevap dilekçesi veya esasa cevap olan süre içerisinde farklı bir boşanma dilekçesiyle başvuru da bulunmanız gerekiyor. Karşı dava açılmasını gerektiren süre dışında açarsanız bu durumda hakim davaların ayrılmasına karar verecektir.

Boşanma davalarında genellikle ilk davayı açan olunmak istenmez ancak bunu size sağlayacağı bir avantaj değildir ve hukuki bir geçerliliği de yoktur. Boşanma davalarında davayı kimin öncelikli açmış olduğu fark etmez. Önemli olan konu davanın açılma sebepleri ve ispatıdır.