preloader
Boşanma Davasında Nafaka Ödenmezse Ne Olur? – AYTAÇ YAVUZ
17639
post-template-default,single,single-post,postid-17639,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Boşanma Davasında Nafaka Ödenmezse Ne Olur?

Boşanma davası sonrasında eşlerden herhangi birine çocuklarına bakarken zorlanması yönünden nafaka bağlanır ve bağlanan bu nafaka belirli süre içerisinde ödenmesi gerekir. Eğer ki kişi bu nafakayı belirlenmiş olan süreler içerisinde ödemezse o zaman bir takım cezai yaptırımlar uygulanacaktır. Bu makalemizde siz değerli takipçilerimiz için boşanma davasında nafaka ödenmezse ne olur? onu anlatmaya çalışayım istedim.

Nafaka ödenmediği takdirde nereye şikayat etmeniz gerekiyor ve nasıl bir yol izleyerek harekete geçmelisiniz? Nafakayı ödemeyen eş için ceza mahkemeleri tarafından şikayet kabul edilir ve nafakanın ödenmesi talebiyle icra mahkemesine başvuru yapılır. Nafakanın ödenmediğine ve tahsiline ilişkin ceza mahkemelerinden çıkarılacak olan karar neticesinde artık bir takım yaptırımlarda devreye girecektir. Bu cezaların ilki 3 aylık tazyik hapis cezasıdır. 3 aya kadar hapis cezası alacak olan kişi bu cezayı ödemek zorundadır.

İlginizi Çekebilir : Nafaka Artırım Davası Nasıl Açılır?

Nafaka Ödemesi

Nafaka eğer ki ödenirse o zaman kişi bu hapis cezasını yatmaktan kurtulacaktır. fakat uyarıya rağmen nafaka halen ödenmemişse o zaman o zaman hapis yatacak ve bu süre içerisindeki tüm borçları da ödemek zorunda kalacaktır. hapisten tahliye olan kişinin nafakasını yine ödemek gibi bir mecburiyeti vardır. Önce ödemez uyarı alır sonra öder kurtulur sonrasında tekrar nafakasını ödemezse şikayet süreci aynı şekilde devam edecektir. Yani nafaka kararı çıkarılmışsa kişinin bu borcu ödemekten başkan bir şansı yoktur. Aksi takdirde hapis cezasıyla karşı karşıya kalacaktır. Nafakanın ödenmesi işlemi ise banka hesaplarıdır. çünkü bankaya yatırılan paraların takip edilebilmesi ve delil olarak gösterilmesi ancak bu şekilde mümkün olacaktır.

Boşanma Davasında Nafaka Ödenmezse Ne Olur

Nafakasını ödeyen kişinin de ödediğine dair makbuzunu elinde bulundurması sonrasındaki süreçte nafaka alan kişinin almadım demesine karşında kendisini koruması anlamına gelecektir. İstanbul boşanma avukatı olarak boşanma davası süreci, boşanma davaları ve boşanma davası sonrasında nafaka işlemleriyle ilgili olarak aklınıza takılabilen her türlü soru işaretinde bize danışabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.