preloader
Boşanma Davasında Süreç Nasıldır? – AYTAÇ YAVUZ
17795
post-template-default,single,single-post,postid-17795,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Boşanma Davasında Süreç Nasıldır?

Boşanma Davasında Süreç Nasıldır?

Boşanma davasında süreci anlatmadan önce boşanma davası ne demektir? Bunu anlatarak başlayalım makalemize.

Boşanma Davası Nedir?

Boşanma davası evliliğin artık yürümediğin gerekçe göstererek evlilik birliğinin yasal olarak sonlandırılmasının talep edilmesidir. Eşlerden herhangi birisi boşanma davası açabilirler ve hakim çıkan sonuca göre boşanma sürecinin nasıl işletileceğini belirleyecektir.  Boşanma davasında eşlerin birbiriyle anlaşamaması halinde çekişmeli boşanma davası işletilecek eğer ki her konuda anlaşma sağlanmışsa bu durumda anlaşmalı boşanma davası işletilecektir.

Boşanma Davası Açma Kararı

Boşanma davası açmak için karar verdiniz ancak sürecin nasıl ilerleyeceği konusunda da herhangi bir fikriniz yok. Nasıl boşanacaksınız, hangi yolları izlemeniz gerekiyor yapmanız gereken tek bir dilekçeyle birlikte başlayacaktır.

Boşanma Davasında Ne Yapılmalı?

Boşanma davası açmak için öncelikli olarak boşanma gerekçesinin belirlenmesi gerekiyor. Bu gerekçe boşanmanın sürecini de etkileyecek olan faktörlerdendir. Boşanmanın nedeni ortaya çıktıktan sonra dilekçenin hazırlanmasına geçilir. Eğer ki boşanmayla ilgili delilleriniz varsa o zaman bu delilleri de boşanma dilekçesine eklemeniz gerekiyor.

Boşanma Davasında Süreç Nasıldır?

Boşanma Davası Açmak?

Boşanmada gerekçenin önemli olduğunu söyledik. Bu anlamda gerekçe  zina, hayata kast, onur kırıcı davranış ve pek kötü muamele, suç işleme veya haysiyetsiz hayat sürme, akıl hastalığı, terk veya evlilik birliğinin temelden sarsılması halinde eşlerden biri boşanma davası açabilecektir.

Boşanma Davasında Gerekli Evraklar

Boşanma davasında da evrakların anlaşmalı ya da çekişmeli boşanmalara göre farklı olacağını biliyoruz.  Davayı ilk önce başvuran açacaktır. Ancak ilk başvuranın haklı olacağı gibi bir durum söz konusu değildir. Anlaşmalı boşanma olacaksa protokolün tarafların ikisi tarafından imzalanması gerekir.

Boşanma Davası Nerede Açılır?

Boşanma davası açmak için karar veren eşlerden birisi boşanma davasına başvurmak için gideceği yer aile mahkemeleri olacaktır. Ancak bulunduğunuz yerde bir aile mahkemesi bulunmuyorsa bu durumda Asliye Hukuk Mahkemelerine başvurmanız gerekiyor. Yargıtayın kararına göre Aile Mahkemesinin olmadığı yerde Asliye Hukuk Mahkemeleri boşanma davasına bakabilirler. Davayı görmeye yetkili mahkeme ise eşlerden birinin yerleşim yeri mahkemesi veya eşlerin son 6 aydan beri birlikte yaşadıkları yer mahkemesidir.