preloader
Boşanma Kararı Nasıl Alınır, Boşanma Sonrası Süreç – AYTAÇ YAVUZ
17608
post-template-default,single,single-post,postid-17608,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Boşanma Kararı Nasıl Alınır, Boşanma Sonrası Süreç

Boşanma ciddi bir konu olmasının yanı sıra yalnız iki kişiyi ilgilendiren bir süreç değil varsa çocuklar ve anne, baba, kardeşleri de etkileyen bir süreçtir. Bunun için evlilik içerisinde en ufak sinirlenmelerde dahi her düşünceyi dile getirmemek önemlidir. Özellikle de sinirli bir anda söylenen “Artık boşanmak istiyorum” sözcüğünün sonrası size ve evliliğinize zarar vereceğini de hiç aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor.

Evliliğin ilk yıllarında adapte olmak zordur bunun için sorunlar yaşamanız normal olarak karşılanabilir. Hiç alışkın olmadığınız bir hayata yelken atmışsınız ve sorumluluklarınız eskiye göre çok daha fazlalaşmış buna bağlı yaşanan kavgalar ve boşanma fikirlerine dair aklınızdan geçen düşünceler bir süre ertelenmeli.

Bir Kadıköy boşanma avukatı olarak size tavsiyem eğer evliliğinizde şiddet ya da aldatma gibi bir sorun yoksa o zaman kendinize 1 yıl zaman vermelisiniz. Bu süreç içerisinde boşanmanın size vereceği zararları da gözden geçirebilirsiniz. Eşinizle birlikte fikir alışverişinde bulunmak ve sonraki süreçte nelerle karşılaşılabileceğinin görüşülmesi iyi bir fikir olacaktır. Çünkü boşanma öncesinde hayatınızda radikal değişiklikler yapabilir ve planlarınızı yeniden gözden geçirebilirsiniz. Eğer boşanma kaçınılmaz olacaksa bu durumda anlaşmalı boşanma tercih edilebilir. Bu size kolaylık sağlayacaktır.

Karar aşamasındayken artı ve eksilerinizi liste halinde yazın. Bunu her iki tarafında yapmış olması demek karşılıklı olumlu ve olumsuz yanlarınızın gözden geçirilmesini sağlayacaktır. Yapılan araştırmalara göre boşanma sonrasında terk eden taraf terk edilene göre daha az etkileniyor.

Boşanma Kararı Nasıl Alınır, Boşanma Sonrası Süreç

Boşanma Sonrası Süreç

Boşanma sonrasındaki süreçte durumdan çok daha fazla etkilenen taraf öncelikli olarak bir inkar dönemi içerisine giriyor ve bu süreci kabullenemiyor. Bu suçluluk duygusu zamanınızı alıyor. Örneğin “Keşke isteklerini yapsaydım o zaman boşanmazdık” gibi düşünceler bu evrede yaşanan genel sorunlardır. Sonrasında ise artık keşkeler yerini öfke haline bırakmaya başlıyor. Boşanma sonrasında öfkelenme zamanının gelmesi artık bu durumun yavaş yavaş atlatıldığını gösteriyor.

Boşanma sonrasındaki süreçte uzman bir destek almak size yardımcı olacaktır ve daha hızlı atlatmanız sağlanır. Boşanma sonrasında bir bocalama evresine girmemek için bu iyi bir tercih olabilir.