preloader
Boşanma Sonrası İnsan Nasıl Etkilenir? – AYTAÇ YAVUZ
17723
post-template-default,single,single-post,postid-17723,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Boşanma Sonrası İnsan Nasıl Etkilenir?

Boşanma Sonrası İnsan Nasıl Etkilenir?

Son dönemlerde boşanmalarda meydana gelen artış dikkatleri bu yöne çekerken boşanmaların en çok görüldüğü yaşlar ise 20–30 yaş arasında oluyor. Boşanmanın en çok meydana geldiği şehirlere baktığımızda ise büyükşehir olarak tabir edilen İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’yı görüyoruz. Dolayısıyla burada boşanmanın kültür farklılıklarıyla da yakından ilgisinin olduğu ortaya çıkıyor. Boşanma dışarıdan bakıldığında normal bir süreç gibi görülmüş olsa da aslında bu süreçte hem kadın hem de erkek oldukça etkileniyor. Boşanma sürecinde her iki tarafı da etkileyen bir sürecin içerisine girildiğinde büyük psikolojik sorunlarda yaşanabiliyor.

Boşanma Sonrası Kadın ve Erkek Psikolojisi

Boşanma sonrasında süreç erkek ve kadında farklılık gösterir ancak yaşanılan bu süreçteki zorluğu da her iki taraf görmezden gelemezler.

İlginizi çekebilir: İstanbul Boşanma Avukatı

Boşanan Kadın Psikolojisi

Kadın boşanma sonrasında hem maddi hem de manevi olarak bir etki altına girecektir. Özellikle de finansal giderler burada kadını zorlayan sebeplerin başında geliyor. Kendi başına ayakta durmayı başaramamış olan kadınlar için boşanma sonrasındaki süreç biraz daha sarsıcı olacaktır.

Boşanma Sonrası İnsan Nasıl Etkilenir?

Boşanma Sonrası İnsan Nasıl Etkilenir?

Kadın bu sürecin sonunda artık umutsuzluğa da kapılabilir. Özellikle başarısız olan ilk evlilik sonrasında tekrar evlenme düşüncesi de ortadan kalkar ve bir karamsarlık hali içerisine girer. Kadının bizim toplumumuzdaki yeri boşanmış kadın olduğundan dolayı üzerinde bir baskı olmaya başlayacaktır. Özellikle de boşanma sonrasında çocuk varsa bu durumda kadın daha fazla zorlanacaktır. Hatta boşanmalarla ilgili olarak kadınları bu istekten caydıran çoğu zaman çocuğun olmasıdır. Anne bu süreç içerisinde çocuğum babasız büyümesin ve çocuğum eksiklik yaşamasın diyerek kendisinden ödün verebilir.

Kadınlar boşanma sonrasında eğer ki ortada herhangi bir aldatma ya da şiddet yoksa kendisini daha çok suçlu hissediyor.

Boşanan Erkek Psikolojisi

Erkek boşanma öncesinde hayatında çok fazla değişen bir şey olmayacağını düşünse de boşanan erkeklerde daha sonrasında pişmanlık ve ölüm oranlarının da fazla olduğu görülüyor. Genelde bir evliliğin bitmesi sonrasında erkek kadını suçlar ve kadının ilişkiyi düzgün bir şekilde sürdüremediğinden şikayet eder. Erkeğin bu şekilde düşüncesi ise durumu daha kolay bir şekilde atlatmasını sağlar. Erkekleri en çok etkileyen şey ise erkeğin arkasını toplayan bir kadın olmadığından dolayı motivasyonu düşer ve kendi bakımına önem vermez.