preloader
Boşanma Sürecinde Çocuğun Psikolojisi – AYTAÇ YAVUZ
17715
post-template-default,single,single-post,postid-17715,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Boşanma Sürecinde Çocuğun Psikolojisi

Boşanma evliliklerde en tatsız durumlardan birisi olarak kabul edilmiştir. Çünkü bir boşanma söz konusu olduğunda boşanmak isteyen de boşanma davası açılanda, çocuklarda ve hatta ailelerde herkes bunun etkisi altına gireceklerdir. Boşanmaların artık tıkanmış bir ilişkinin sonucu olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için eşler bu içinden çıkılmaz durumdan kurtulabilmek açısından bunu bir çare olarak görür ancak işin psikolojik boyutuna baktığımız zaman boşanmanın en son çare olması ve hatta sonrasında da çözüm olup olmayacağının iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Günümüzde boşanma davalarına genel olarak baktığımız zaman ise çiftlerin bir görüş birliğine varamadıkları görülüyor dolayısıyla çekişmeli boşanma davaları anlaşmalı boşanma davalarına göre çok daha fazladır. Boşanma söz konusu olduğunda en çok etkilenen malum çocuklar olacaktır. bunun için çocuğun genel psikolojisi de düşünülerek hareket edilmesi gerekir.

Boşanma Sürecinde Çocuğun Psikolojisi

Boşanmaya Çocuğun Tepkisi

Ailelerin kendilerine özgü bir yapısı vardır. bunun için her ailede çocuğun boşanma için verdiği tepki birbirinden farklı olabilir. Çocukların geneli için konuşacak olursak anne ve babasının boşanmasına tepki gösterir ve bu onlar için üzüntü verici bir süreçtir. Çocuk bu süreçten kaygı duyar ve sonrasında neler olabileceğini kestiremediği içinde kendini seçim yapma noktasında bulur.  Bir çocuk için mantık olarak boşanmanın kelimesini duymak bile üzüntü vericidir ve sarsıcıdır. Bunun için boşanma kararı almadan önce çocuğun psikolojisinin mutlaka düşünülmesi gerekir. Süreçle birlikte çocuğun psikolojik destek alması da sağlanabilir. Çocuk boşanma davası içerisinde ve boşanma sonrasında anne ve babasından yeterli ilgi ve sevgiyi almaya devam ettikçe bu duruma alışacak ancak bu sürecinde sıkıntıları olacaktır. Dolayısıyla çocuğun uyum süresi içerisinde dikkatli hareket etmek ve hassas olmak önemlidir.

Bir boşanma gerçekleşecekse sonrasında da hayat devam edecek. Elbette ki ilk dönemde herkesin hayatı derinden etkilenecek ve bir boşluğa düşecek ancak sürecin iyi idare edilmesi adapte olabilme konusunda da faydalı olacaktır. Bir anne ve baba evli olmasalar da yani karı koca olmasalar da çocuklarına sevgileri devam edecek. Kan bağından dolayı da okul başlangıcı, süreci, mezuniyeti, sünneti, düğünü ve yaşadığı acı ve mutluluklarında her zaman onun yanında olmalılardır.