preloader
Boşanma Sürecinde Düğün Takıları Ne Olur? – AYTAÇ YAVUZ
17566
post-template-default,single,single-post,postid-17566,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Boşanma Sürecinde Düğün Takıları Ne Olur?

Mutlu başlayan evlilikler zamana yenik düşerek sona erebiliyor. Böyle durumda da boşanma davası açmak bu sürecin bir parçası. Evliliklerde boşanma söz konusu olduğunda ise çiftler bazen anlaşmalı boşanma ya da çekişmeli boşanmalar şeklinde kendilerine bir yol belirlemek zorunda kalıyor. Sürecin ikisinde de sonuç ayrılık olabiliyor. Ancak bu süreç içerisinde de düğün takılarının akıbeti her zaman kafalardaki soru işareti oluyor.

Biz Türk vatandaşları için düğünlerde bazı gelenek ve görenekler var ki onları kesinlikle atlamıyor atlayanları da neredeyse ayıplıyoruz. Bunların başında ise düğün takıları en önemli listenin başını oluşturuyor. Düğünlerde evlenen çiftlere maddi değere sahip olan eşyalar hediye edilmekle birlikte takı takılır. Evlilik sürecinde bu takılar bir sorun teşkil etmiyor olsa da boşanma söz konusu olduğunda anlaşmazlıklarda kendisini göstermeye aşlıyor. Boşanmanın çiftlerin bundan sonraki hayatların tek başına devam edecekleri demek olduğundan dolayı çekişmelerinde büyük bölümü bundan kaynaklanıyor. Anlaşmalı boşanmalara baktığımız zaman çiftler diğer konular üzerinde fikir birliğine varırlarken düğün takılarının kime iade edileceği konusunda da anlaşmazlığa düşüyorlar ve bu da onlar arasında ciddi bir görüş ayrılığı oluşturuyor.

Boşanma sürecinde çiftlerin mutlaka anlaşmaları gereken konu düğün takıları olmalıdır. Çünkü burada sorun yaşanması durumunda ya da düğün takılarının harcanması halinde bu durumun çözümlenmesi boşanmanın da daha rahat olmasını sağlayacaktır.

Boşanma Sürecinde Düğün Takıları Ne Olur1

Düğün Takıları Kime Verilir?

Türk Medeni kanunun maddi ve manevi tazminatları itinayla düzenlenmiş olmasına karşılık evliliğin başlaması aşamasında elde edilmiş olan ziynet eşyalarının iadesi ya da kime verilebileceği konusunda herhangi bir açıklamada maalesef yapılmamıştır. Bunun içinde takılar konusunda özel bir anlaşma yapılmamışsa bu durumda genel hüküm ve ilkeler göz önünde bulundurulur. Genel hüküm olarak ise dikkate alınan zilyetlik hükmü, örf ve adet hukuku dikkate alınır. Türk Borçlar Kanununa baktığımız zaman düğünde takılan takılar bir bağış niteliğindedir. Dolayısıyla bu takıların karşı tarafa iadesi veya hediye edilmesi diye bir durum yoktur.

Sonuç olarak takılar konusunda belirteceğimiz karar niteliğindeki açıklama ise şu şekilde olacaktır. Düğün takıları örf ve adetlere göre sahiplerine verilir ve burada da karar büyük olasılıkla kadından yana olacaktır.