preloader
Boşanma Sürecinde Mal Paylaşımı – AYTAÇ YAVUZ
17537
post-template-default,single,single-post,postid-17537,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Boşanma Sürecinde Mal Paylaşımı

Evlilik süresince eşler duygusal olarak birlikte hareket etmeleri gerektiği gibi aynı zamanda ekonomik olarak da birlikte hareket etmek zorundalar. Ancak eşlerin birbiri arasındaki bağlar kopup boşanma aşamasına gelindiğinde bu kez ekonomik ortaklıkları da sona ermektedir. Boşanma sürecinde mal paylaşımı davanın konusunu teşkil etmekle birlikte yasal olan mal rejimi kapsamında da mal paylaşımı yapılmaktadır.

Medeni kanuna baktığımız zaman çiftlerin arasındaki ekonomik ortaklık 4 şekilde ifade ediliyor. Buna göre boşanma sürecinde mal paylaşımı şekilde değerlendiriliyor.

 1. Edinilmiş mallara katılma
 2. Mal ayrılığı
 3. Paylaşmalı mal ayrılığı
 4. Mal ortaklığı

Boşanma davası sürecinde eşlerin yukarıdaki ortaklıklardan hangisine uygun oluyorsa onlardan bir tanesini seçebilirler. Eğer ki evlilik öncesinde eşler arasında belirtilmiş olan bu 4 rejimden birini seçmiş olması durumunda süreçte ona göre ilerleyecektir. Eğer eşler kendileri mal rejimini belirlememişlerse bu durumda medeni kanun eşlere edinilmiş mallara katılım rejimini uygular.

Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi Nedir?

Boşanma Sürecinde Mal Paylaşımı1

Yukarıda da belirttiğimiz üzere eşlerin evlilik aşamasında herhangi bir sözleşme imzalamamış olmaları halinde edinilmiş mallara katılım rejimine tabi olacaklardır. Yani bu da demek oluyor ki siz evliyken almış olduğunuz malların tamamında her iki eşinde hak iddia edebilmesi söz konusu. Bundan önceki evlilikte mal paylaşımı kanunu eşler arasındaki dengeyi kuramadığı bunun içinde kaldırıldığı biliniyor. Medeni kanun 2002 yılında yürürlüğe girmiş olduğu için bu tarihe kadar olan evliliklerde mallar mal ayrılığı rejimi ile o tarihten sonrakiler ise edinilmiş mallara göre belirleniyor. Edinilmiş mallar kanunda ise kanun evlilik içerisinde edinilmiş olan malları iki şekilde ele alıyor. Bunlardan birincisi kişisel mallar ikincisi ise edinilmiş mallar şeklinde. Edinilmiş olan mallar üzerinde her iki eşin de söz hakkı bulunuyorken kişisel mal paylaşımında bu farklı oluyor. Bunları kendi içerisinde maddeler halinde belirtirsek ayrışma şu şekilde oluyor.

İlginizi Çekebilir:  istanbul avukat ofisleri 

Edinilmiş Mallar

 • Eşler birlikte çalıştıktan sonra almış oldukları ücretler.
 • SGK’dan alınmış olan paralar. Örneğin emekli ikramiyesi, malul maaşları gibi
 • güç kaybından meydana gelen tazminat hakları.
 • Kişisel mallardan sağlanmış olan gelir.

Kişisel Mallar

 • Kişisel olarak kullanmış oldukları mallar
 • Evlilik öncesinde alınan mallar
 • Miras sonucunda edinilen mallar
 • Manevi tazminatlar