preloader
Boşanma Sürecinin Çocuklar Üzerindeki Etkileri – AYTAÇ YAVUZ
17613
post-template-default,single,single-post,postid-17613,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Boşanma Sürecinin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Boşanma aile bütünlüğünü ciddi şekilde etkileyen bir süreç olduğu gibi bu süreç içersinde en çok etkilenenlerde öncelikli olarak çocuklar oluyor. Bunun için henüz boşanma aşamasının ilk evresindeyken çiftlerin bu durumu tekrar ve tekrar gözden geçirmiş olmaları en sağlıklı durum olacaktır. Çünkü bazen sinirle söylenen sözler ya da karşı tarafa etki olması için söylenen bir söz evliliğin istenmese bile bitmesine neden olabiliyor.  Boşanma ciddi bir konudur dedik ancak insanları boşanmaya götüren bir takım nedenler vardır. Öncelikli olarak geçerli olan bu nedenlere bir göz atalım.

Boşanmanın Nedenleri Nelerdir?

Boşanmalarda ilk dikkatleri çeken günlük yaşam içerisinde kişinin hayatının da değişmesidir. Çünkü yaşam tarzı değişen bir çift zamanla ilişkileri de etkileyecektir. Duyguların ön plana alınarak yapılmış olduğu evliliklerde zaman zaman eğitim farklılıkları olabiliyor. Dolayısıyla çiftler eğitim farklılığından kaynaklı olarak sorun yaşayabiliyorlar. Bir ilişkinin temelinde eşlerin birbirine gerekli özeni mutlaka göstermeleri gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: İstanbul boşanma avukatı

Boşanmaya Ne Zaman Karar Verilmeli?

Boşanma Sürecinin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Boşanma Sürecinin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Çiftler evlenmek için gösterdikleri çabayı maalesef boşanmamak için göstermiyorlar. Boşanma kararı alınmadan önce bilinmeli ki bu karar acaba her şeyi düzeltecek mi? ama ortada bir çocuk olduğuna göre alınan bu karar hayatınızda nasıl bir değişikliğe neden olacak. Siz evlilik içerisinde gereken her şeyi yaptınız mı ve ondan ne bekliyorsunuz? Tüm bunların kararları boşanmanın zamanlamasını da etkileyecektir. İşte o zaman karşınıza çıkacak olan soru işareti acaba boşanmak doğru bir karar mı? Olacaktır.

Boşanmak Doğru Bir Tercih midir?

Bir ailenin içinde yaşanan her şeyin çocukları derinden etkilediğini unutmamak gerekiyor. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar için boşanma çok kötü bir örnektir. Bunun içinde yaşadıklarınız sizin için boşanma doğru bir tercih mi? sorusunun da yanıtı olacaktır.

Bu Süreçte Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Boşanma öncesi ve sonrasında yaşadıklarınızın her şekilde çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkileyeceğini unutmamalısınız. Bunun içinde boşanma öncesinde çocuğun en doğru şekilde bu sürece hazırlanması gerekiyor. Bu konuda uzman psikologlardan destek alınabilir. Siz kendinizi sorumluluk sahibi bir ebeveyn olarak görüyorsanız önce onu düşünmek zorundasınız.