preloader
Boşanmada Eşya Tespiti Nasıl Olur? – AYTAÇ YAVUZ
17693
post-template-default,single,single-post,postid-17693,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Boşanmada Eşya Tespiti Nasıl Olur?

Boşanma davası evliliğin sona erdirilmesi için yapılmış olan resmi bir müracaatın neticesinde başlar ve bu süre içerisinde eşler aynı zamanda eşyanın tespitini isteyebilir. Bunun için eşya tespiti davası açılması gerekir. Bu davanın açılma nedeni ise genelde eşlerden birisinin boşanma süreci içerisinde kendisine verilmesi gereken eşyaları alamamasından dolayı kaynaklanır. Hatta kişisel eşyalarının bile verilmemesi gibi bir durum söz konusu olacaktır. Boşanma davasında eşya tespiti için davayı açan kişi tarafından bir dilekçe yazılarak talep edilebilir.  Peki eşya tespit dilekçesinde ne olmalıdır?

Eşya Tespit Dilekçesi

Boşanma davası için dilekçe yazılmasıyla başlaya bu süreçte eşya tespiti içinde dilekçe yazılabilir. Yazılacak olan bu dilekçe aile mahkemesi hakimliğine yazılması gerekiyor. Boşanma davasında eşya tespiti dilekçesinin sol üst köşesinde davacının adı ve soyadı bulunur ve hemen yanında ise TC kimlik numarasının yazılması gerekir. Adres ve onun altında konunun da belirtilmesi gerekecektir.

Dilekçenizde neden bu tespitin yapılmasını istediğinizi maddeler halinde ve açıklayıcı bir şekilde yazmanız gerekiyor. Mesela burada bir örnek vermek gerekirse eşiniz sizi evden atmış ve eve girmenize müsaade etmiyordur. Bu durumu net bir şekilde belirttiğiniz zaman dava sürecinde daha açıklayıcı olacaktır. Nedenlerin net olarak belirtiliyor olması sizin dikkate alınırlığınızı da etkileyecek bir faktördür. Bu tür işlemler genellikle çekişmeli boşanma davalarında sıklıkla yaşanılan sorunlardan olarak bilinir.

Boşanmada Eşya Tespiti Nasıl Olur

Dilekçenizin sonuç ve istem adı altında ise medeni kanunun 169 ve 197. maddelerinin gereği olarak eşyalarınızın yedi eminliğe bırakılması talep edilmesi gerekiyor. Sol alt bölüme ise adınızı ve soyadınızı yazıp sonrasında imza atıyorsunuz.

Boşanma davasında sürecin işleyişinin nasıl olduğunu merak ediyorsanız onu da şu şekilde açıklayabiliriz.

Boşanma Sürecinin İşleyişi

Eğer ki taraflardan her ikisi de boşanmaya razıysa bu durumda anlaşmalı boşanma gerçekleştirilebilir bu hızlıca sonuca varılan bir yöntemdir. Ancak genelde bu tür davalarda çekişmeli olacaktır. Eşler arasında bir anlaşma olmuşsa bu durumda eşya tespiti de istenmesine gerek kalmaz ve bu süreçleri yaşamak durumunda kalmazsınız.