preloader
Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır? – AYTAÇ YAVUZ
17590
post-template-default,single,single-post,postid-17590,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Boşanmada mal paylaşımı mahkemenin vermiş olduğu karar neticesinin ardından evlilik süresinde edinilmiş olan malların çiftlere eşit bir şekilde paylaşılması kararına dayanır. Mal paylaşımı davası boşanma davasıyla birlikte açılmaz. Bu davanın açılması boşanma davası sırasında yapılır ancak ayrı bir dava olarak ele alınır. Hakim çiftin boşanmasına karar verdikten sonra malların da paylaşılması için bekletici mesele yapar. Yani daha açık bir ifadeyle belirtecek olursak önce boşanma davası sonuçlanır ve kararın kesinleşmesinin ardından mal paylaşımı davasının görülmesine başlanır.

Günümüzde uygulanan Medeni Kanun’unun yürürlük tarihi 01.01.2002’dir. Bunun için mal paylaşımında hukuk farklı işler. Yani 2002 yılından sonraki boşanmalarda hukuki kurallar tamamen farklılaşmıştır.

01.01.2002 Tarihinden Önce Satın Alınan Mallar

Bu tarihten önce yapılan evliliklerde mallar kimin üzerine kayıtlıysa ona ait olacaktır. Çünkü bu tarihten önceki kanunda eşler arasında Mal Ayrılığı Rejimi söz konusuydu.

01.01.2002 tarihinden sonra yürürlüğe giren Medeni Kanun

Günümüzde uygulanan Medeni Kanun olarak bilinir ve 2002 yılından sonra yapılan evliliklerde alınan mallar yarı yarıya edinilmiş mallar olarak kabul edilir. Yani eşler o tarihten sonra evlenmişler ve evliyken yeni mallar (Ev, araba, arsa) alınmışsa bu durumda yarı yarıya bir paylaşım söz konusu olacaktır.

Yukarıda belirtilmiş olan her iki dönemde de temel kurallar vardır. Buna göre eğer ki mallar evlilik öncesinde kimin üzerinde bulunuyorsa o mallar o kişinin kişisel malı sayılır ve mal paylaşımı hesabına dahil edilmezler. Boşanma davası açılırken belirsiz alacak davası olarak açılmalıdır.

Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır

İlginizi çekebilir:  Kadıköy avukat büroları.

Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Mal paylaşımı davası açılırken 3 şekilde talepte bulunulur. Bunlar ise şu şekildedir.

  1. Katılma Alacağı
  2. Katkı Payı Alacağı
  3. Değer Artış Payı Alacağı

Yukarıda da belirtilmiş olduğu gibi mal paylaşımı davası ancak evlilik süresi içerisinde alınan malları kapsar. Dolayısıyla evlilikte önce alınmış mallar hiçbir şekilde mal paylaşımına dahil edilmezler. Evlilik içerisinde alınan mallar ise yarı yarıya esasına göre belirlenir.

Boşanmada mallar paylaşılırken ana hatlarıyla şöyle işlemeye başlar

Malların paylaşımı yapılırken öncelikli olarak eşler kişisel mallarını tekrar geri alırlar. Bu mallar kişisel mal sayıldığı için paylaşıma girmez. Sonrasında ise evliyken edinilmiş mallar varsa onlar yarı yarıya paylaşılır.