preloader
Boşanmalar ve Çocuk – AYTAÇ YAVUZ
17719
post-template-default,single,single-post,postid-17719,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Boşanmalar ve Çocuk

Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Açıklanmalı?

Bir çocuk kişisel kimliğini ailesine bakarak ve örnek alarak kazanır. Dolayısıyla çocuk büyüyüp yetişkin bir birey haline geldiğinde kendi evindeki ilişkilerini de yaşadığı aile ortamına göre yansıtacaktır. Bunun içinde çocuğa aile içerisinde ya da sosyal yaşamı içerisinde şans tanımak önemlidir. Çocuk aile içinde nasıl davranması gerektiğini ve herhangi bir problemin oluşması halinde de onunla nasıl başa çıkması gerektiğini aile içerisinde alır ve dışarıya yansıması da aynen bu şekilde olacaktır. Çocuk için aileye dair söylenecek son söz toplum içindeki kültürün en küçük taşıyıcısıdır demek yerinde olacaktır.

Çocuğu sadece kültürel açıdan değerlendirmemek gerekiyor. çünkü bir çocuğun gelişimi de anne ve babanın ilişkilerini ortaya koyar bu nedenle de boşanmış bir ailesi olan çocuk hayatını bu döneminde sekteye uğrayacaktır. Ancak boşanma mutlaka gerekliyse bu durumda evden ayrılan kişininde çocuğa bu yoksunluğu asla yaşatmaması gerekiyor. Bir aile ister boşanmış olsun ister olmasın sağlıklı bir iletişime sahipse çocuğunda sosyal iletişim kurmasını o şekilde kolaylaştıracaktır. Aile içindeki boşamaya kadar götüren problemlere baktığımız zaman genelde insanların birbiriyle olan uyumsuzluklarından kaynaklanır. Ancak burada uyumu sağlayacak olan da iletişimdir. Dolayısıyla iletişimi güçlü olan bir ailenin dağılması da kolay kolay mümkün değildir.

Boşanmalar Ve Çocuk

Boşanan Anne Baba Çocuğuna Nasıl Davranmalı?

Her ne kadar istemesek de boşanma hayatın kuralında var ve bazı aileler boşanma sonrasında dostluklarını sürdürürken bazıları bunu yapamazlar. Özellikle çekişmeli boşanma sonrasında biten evliliklerde gerginlik ve stres çocuğa da yansıyacağından dolayı bundan sonraki süreçte bu şekilde devam edecektir. Genelde böyle durumda ise anne veya baba ya da her ikisi birden çocuğa olması gerektiğinden çok daha abartılı bir şekilde yaklaşırlar ve bu da çocuğun mülkiyet duygusunun yükselmesine neden olur. Bazı ebeveynlerinde boşanma sonrasında çocuğunu diğer eşe karşı öfkesinden dolayı kullanmaya çalıştıkları da biliniyor.

Tüm bunların birleşmesi çocuğun kafasının daha çok karışmasına neden olacağından dolayı çocuğun gelişimi olumsuz yönde etkilenerek şiddete yönelik bir çocuk görülebilir.