preloader
Çalışan Annelerin Doğum Sonrası İzin Hakları 2019 – AYTAÇ YAVUZ
17822
post-template-default,single,single-post,postid-17822,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Çalışan Annelerin Doğum Sonrası İzin Hakları 2019

Çalışan Annelerin Doğum Sonrası İzin Hakları 2019

Doğum sonrası izin hakları konusunu iki şekilde değerlendirmek gerekiyor. Birincisi SSK çalışanı anneler ikincisi ise Emekli Sandığı çalışanı anneler.

SSK Kapsamında Çalışan Annelerin İzin Hakları

Çalışan bir anne eğer ilk çocuğunu dünyaya getiriyorsa 2 ay süresince doğum iznine sahip olur. İkinci çocukta bu süre 4 ay üçüncü çocukta ise 6 ay ve yarı zamanlı çalışma hakkı verilir. Eğer anne doğum yapmadan önce 3 yıl içinde 600 günü dolduran sigortaya sahipse bu durumda İŞKUR’dan yarı zamanlı olarak çalışma ödeneği alma hakkına da sahip olacaktır. Doğum normalin dışında gerçekleşmiş ve engelli çocuğu dünyaya gelmişse bu süre 1 yıl olarak uzatılabilir. Doğum çoğul gebelikle sonuçlanmışsa o zaman bu sürelere 1 ay daha eklenmelidir.

İlginizi Çekebilir: Kadıköy Avukat

Eğer doğum yapan annenin eşi de çalışıyorsa bu durumda doğum sonrasındaki analık izninin tamamlanmasından sonra mecburi olarak çocuk ilköğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı olarak çalışma hakkına sahiptirler.

Anne isterse analık izni bittikten sonra 6 ay içinde ücretsiz olarak izin hakkını kullanabilirler.

Çalışan Annelerin Doğum Sonrası İzin Hakları 2019

Emekli Sandığı Kapsamında Çalışan Annelerin İzin Hakları

Emekli sandığı çalışanı bir anne ilk çocukta 2 ay ikinci çocukta 4 ay üçüncü çocukta 6 ay olmak üzere ve yarı zamanlı çalışma hakkına sahiptir. Eğer ki doğum tarihinden önce 3 yıl boyunca 600 günlük çalışma süresi varsa o zaman İŞKUR’dan yarı zamanlı olara çalışma ödeneği hakkı mevcuttur. Engelli doğumda ise yine SSK’lı çalışan anneyle aynı hakka sahip olacaktır.

Doğum yapan annenin eşi çalışıyorsa bu durumda analık izninin bitiş tarihinden itibaren çocuk ilköğretim çağına gelene kadar da yarı zamanlı olarak çalışabilir. Yarı zamanlı çalışma hakkından babalar yararlanamazlar. Çünkü bu izin aynı zamanda süt izni olarak da bilinir.

Emekli Sandığı çalışanı annenin analık izni bittikten sonra ücretsiz olarak 24 ay boyunca izin kullanma hakkı varır. SSK’lı babalardan farkı ise bu izni Emekli Sandığı çalışanı bir babada kullanabilir.