preloader
Çalışanların Yıllık İzin Hakkı – AYTAÇ YAVUZ
17971
post-template-default,single,single-post,postid-17971,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Çalışanların Yıllık İzin Hakkı

Çalışanların Yıllık İzin Hakkı

Yasaya göre bir işçinin işe başlamış olduğu tarihten sonra deneme süresi de dahil olmakla birlikte en az 1 yıl boyunca işe devam etmesi halinde yıllık izin hakkı vardır. Yıllık izinler emredici niteliğindedir ve bu izni kullandırmamak ya da bu izinden vazgeçmek gibi bir durum söz konusu olamaz. Ancak 1 yılın altında çalışması olan işçilerin de yıllık izin kullanması söz konusu değildir. İşçilere verilecek olan yıllık izin hakkı şu şekilde belirtilmiştir.

  • 1 yıldan 5 yıla kadar (beş yıl dâhil) olanlara 14 günden,
  • 5 yıldan fazla 15 yıldan az olanlara 20 günden,
  • 15 yıl (dâhil) ve daha fazla olanlara 26 günden az olamaz.

Yukarıda belirtmiş olduğumuzun dışında madencilik yani yer altında çalışan işçilerin ise yıllık ücretli izin süreleri dörder gün artırılarak uygulanmaktadır. Fakat 18 yaşı ve daha küçük olan işçilere verilecek olan izin hakkının 20 günden az olmaması gerekir. yıllık izin süreleri iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri gereğince yükseltilebilir.

İlginizi Çekebilir : İstanbul Avukat

Ana ilke olarak yıllık izin süresinin işveren tarafından bölünmemesi ve bu sürelerin sürekli bir şekilde kullandırılması öngörülmüştür. Ancak, izin sürelerinin,tarafların anlaşması halinde bir bölümü 10 günden aşağı olmamak üzere en fazla üçe bölünebilmesi mümkündür. yıllık izinlerde işyerinin olduğu şehrin dışında bir yere gidecek olan çalışanın da bu hususu belirtmesi halinde gidiş ve dönüş sürelerine ek olarak 4 gün daha eklenebilir.  Bu süre ise ücretsiz izin olarak tanımlanır. her işyeri bünyesinde çalışan işçilerin izin durumlarını gösteren kayıt belgesini tutmak zorundadır. Yıl içerisinde herhangi bir nedenden ya da hastalıktan kaynaklanan nedenlerden dolayı kullanılan izinleri yıllık izinden sayamaz.

Çalışanların Yıllık İzin Hakkı

Çalışanların Yıllık İzin Hakkı

Yıllık izin içerisine giren Ulusal bayram ve genel tatil günleri izin süresi içerisinde sayılamaz.

İşveren yıllık izne çıkacak olan çalışanına maaşını izin öncesinde vermek ya da avans olarak vermek zorundadır.

İş sözleşmesi sona ermiş ise bu durumda hak edilen iznin parası çalışana ödenerek işten çıkarılması gerekir.