preloader
Çalışanların Yıllık İzinleri Hakkında Merak Edilenler? – AYTAÇ YAVUZ
18119
post-template-default,single,single-post,postid-18119,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Çalışanların Yıllık İzinleri Hakkında Merak Edilenler?

Çalışanların Yıllık İzinleri Hakkında Merak Edilenler?

Yıllık izin çalışanların en temel haklarından biridir. Yıllık izin ile birlikte çalışana kendisini dinleme hakkı tanınmış olur ve çalışan bu süre içerisinde almış olduğu ücrette kesinti yaşamaz. bir işçinin yıllık izinden faydalanabilmesi için ise çalıştığı işyerinde en az 1 yılını doldurmuş olması gerekir. Makalemizin devamında siz değerli takipçilerimize yıllık izin süreleri nasıl belirleniyor?, yıllık izin ücreti hesaplama,çalışanların yıllık izin hakkı,yıllık izin ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler ve yıllık izin süreleri nasıl belirleniyor? bu konular hakkında bilgiler verelim istedik.

Yıllık izinlerde hesaplama oldukça kolaydır buna göre yıllık izin süresi şu şekildedir.

  • 1 yıldan 5 yıla kadar olan çalışanlar en az 14 gün süreyle
  • 5 yıldan 15 yıla kadar olan çalışanlar en az 20 gün
  • 15 yıldan daha fazla olan çalışanlar ise 26 güne kadar izin hakkına sahiplerdir.

Yukarıda belirlemiş olduğumuz sürelerin dışında iş kanunun 15.maddesinde bazı istisnai durumlar yer almaktadır. Mesela 18 yaşının altında olan çalışanlar ile 50 yaşın üzerinde olanların yıllık izin sureleri 14 günden değil 20 günden başlar. Bunun yanı sıra maden işçileri öngörülmüş yıllık izin sureleri ile genel kurullardan 4 gün daha fazla olacaktır.

Yıllık İzin Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Yıllık izinlerin kullanılıp kullanılmayacağı iş sözleşmelerinin herhangi bir şekilde sona ermesi neticesinde ortaya çıkan yıllık izin ücreti sözleşmenin fesh edilmesi sonrasında çalışan hak sahibine ödenmesi gerekir. Ancak yıllık izin ücretleri devlet memurlarına ödenmez. Devlet memurları yıllık izinlerini bir sonraki yıla devredebilirler. İşçilerde ise hesaplama şu şekilde yapılır. İş akdinin sona erdirilmesinden itibaren günlük brüt ücret ile çarpılır ve çıkan sonuç brüt yıllık ücrettir. Çıkan bu sonuçlardan ise gelir vergisi, damga vergisi, SGK kesintileri yapıldıktan sonra tutar net olarak ortaya çıkarılır.

İlginizi Çekebilir : İstanbul Avukat Büroları

Çalışanın Yıllık İzin Hakkı

Çalışanların yıllık izin hakları iş kanununda açık bir şekilde belirtilmiştir. Çalışanın yararına olan bu uygulama ile birlikte yıllık izin yönetmeliği çalışana izin kullanma hakkı getirir ve bu haktan vazgeçilmesi mümkün değildir. Çalışanların yıllık izinleri ile ilgili planlama ise işverene bırakılmıştır. Buna göre çalışan yıllık izne çıkmak istediği tarihi 1 ay öncesinden bildirmek zorundadır. İşverene yapılacak olan bu bildirim ise form ile yapılır. İşveren bu yazılı talebi kabul etmek zorundadır. Fakat işçinin istemiş olduğu tarihleri onaylamayabilir. İşveren çalışanın izin talebini kabul etmemesi halinde ise işçi sözleşmesini tek taraflı olarak fesh edebilmelidir. Bu durumda işçi kıdem tazminatı almak içinde hak kazanmış olur.

Yıllık İzin ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yıllık izinler çalışanların en temel hakları dedik ancak bu haktan yararlanabilmek için gerekli olan şartların yerine getirilmiş olması gerekiyor. Çalışan bir kişi hiçbir şekilde bu hakkından feragat edemez.

Yıllık izin kullandırılmasına müsaade edilmeyen çalışan BİMER’e şikayet edebilir.

Çalışan yıllık izin süresi içerisinde başka bir işte çalışamaz. Çalıştığı ispat edilirse işveren yıllık ücreti tekrar geri alabilir.

Yıllık izin tek bir seferde olmadan bölünerek kullanılabilir. Ancak izinler 10 günden az olamaz.

Yıllık izin takip eden yılın sonuna kadar kullanılması gerekir.

Yıllık izin hakkını başka bir şehirde geçirmek isteyen çalışanlar bu durumu işyerine bildirmeleri halinde yol hakkı alabilirler. Çalışanlara 4 güne kadar yol izni verilebilir.

Sonuç olarak toparlayacak olursak her çalışan yılını doldurduktan sonra yıllık izne çıkma hakkına sahiptir ve bu iznin mutlaka kullanılması gereklidir. Bazı firmalar ise çalışanlarına izin vermek yerine yıllık izin parası ödemeyi tercih etmektedir.