preloader
Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer? – AYTAÇ YAVUZ
17603
post-template-default,single,single-post,postid-17603,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Çekişmeli boşanma davasını tanımlayacak olursak çiftlerden herhangi birinin karşı tarafı kusurlu görerek evliliğin devam etmeyeceğini belirtip delil göstererek dava açması demektir. Çekişmeli boşanma davasında süreç hakimin tanıkları dinlemesiyle birlikte başlar ve sunulan deliller ışığında hareket eder. Çekişmeli boşanma davalarında tanıkların açıklamaları çok önemlidir. Çünkü boşanmak isteyen kişinin tanık olarak gösterdiği kişinin kendisi aleyhinde konuşması halinde süreç olumsuz yönde etkilenecektir.

Davanın açılması ise bir dilekçe neticesinde olacak ve bu sayede karşı tarafa tebliğ edilecektir. Tebliği alan eş ise en geç 2 haftalık süre içerisinde dilekçesini cevabıyla birlikte iletmek zorundadır. Dilekçe ise eşe ve avukatına tebliğ edilir. Dilekçe aşamalarının tamamlanmasının ardından ise duruşmanın yapılacağı güne karar verilir.

Yukarıda belirttiğimiz yazışmaların süreci ise yaklaşık olarak 4-5 ayı bulacaktır. Bunun için endişe etmeye gerek yoktur. Davanın ilk duruşması olayın incelenmesini sağlamak amacıyla ön inceleme duruşması olarak bilinir. Bu davada hakim çiftlere tanıklarını bulmaları ve delillerini getirmesi için yaklaşık olarak 2 haftalık bir süre verecektir. Bu 2 hafta sonunda ise çiftler tüm bilgileri ve tanıkları sunarlar. Bir sonraki duruşmada tarafların dinlenmesine geçilecektir. Dinleme süresi ise 2 3 duruşma kadar devam edebilir. Bu tanıkların dinleme süreçlerinin de ne kadar zaman aldığına bağlıdır. Tanıklarınız fazla olur ve süre uzarsa bu durumda davanın süreci de uzayabilmektedir.

Eğer açılan dava anlaşmalı boşanma değilse bunun dışındaki tüm çekişmeli boşanma davalarının genel olarak 1 yıl içerisinde sonlanmış olması gerekir. Ancak süre bazen farklı nedenlerden dolayı uzayabilir.

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

İstinaf Süreci

Çekişmeli boşanma davasında genelde eşler birbirleriyle anlaşamazlar bunun içinde süreç bir üst mahkemeye taşınabilir. İstinaf süreci denilen bu zaman içerisinde kararın çıkması 1 yıl daha uzayabilmektedir. Bu mahkemeler henüz yeni kurulmuş olmasına karşın şimdiden yoğunlaşmaya başlamıştır bile uzun sürmesinin nedeni de bundan kaynaklanmaktadır.

Yargıtay Süreci

Süreç bazen daha da uzayarak Yargıtay’a kadar gidebilir. Yargıtay’a giden davaların ise 2 yıla kadar uzadığı bilinmektedir. Bunun için çekişmeli boşanmalarda süreç anlaşmalı boşanmalara göre daha uzun olacaktır.