preloader
Çekişmeli Boşanma Davasında Bilinmesi Gerekenler – AYTAÇ YAVUZ
17806
post-template-default,single,single-post,postid-17806,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Çekişmeli Boşanma Davasında Bilinmesi Gerekenler

Çekişmeli Boşanma Davasında Bilinmesi Gerekenler

Evli çiftler için boşanma süreci hiçbir zaman kolay olmayan bir süreçtir. Boşanma kararı alındıktan sonra özellikle de boşanmayla ilgili bir uzlaşma söz konusu değilse o zaman çekişmeli boşanma söz konusu olacaktır. Boşanma sürecinde eşlerin birbiriyle ilgili anlaşmazlık yaşamaları halinde durum iyice karışık bir hal alacaktır. Bu durumda özellikle mal paylaşımı ve nafaka konularında bir anlaşmazlık yaşanması işlemin karmaşık olmasını sağlayacaktır.

Çekişmeli Boşanma Nedir?

Boşanma talebinin resmiyete dönüşmesi için Aile Mahkemesine yapılacak olan bir dilekçe gerekiyor. Dilekçede boşanma talebinin belirtilmesiyl birlikte süreç başlayacaktır. Çekişmeli boşanma davası anlaşmalı boşanmadan farklı olarak ilerler bu farkın en dikkat çekici özelliği ise süresinin daha uzun olmasıdır. Dava uzadıkça masraflarda artacağından dolayı süreç iyice sıkıcı bir hale dönüşecektir.  Boşanmanın yaratmış olduğu stresin üzerine davanın da uzaması çiftleri psikolojik olarak da zorlayacaktır.

Çekişmeli boşanma ne zaman gereklidir?

Boşanma süreci psikolojik olarak etkileyeceğinden dolayı süreç öncesinde de bir takım moral bozukluğu yaşarsınız. Çiftler boşanma neticesinde hayatlarını tekrardan şekillendirmek zorunda olacakları ve bu yeni hayatlarına yeniden adapte olabilme süreçlerini düşündükçe durum onlar için daha da can sıkıcı bir hal alacaktır. Maalesef bazı durumlarda çiftler evlilik hayatlarıyla ilgili olarak hiçbir şekilde anlaşamıyor olsa da çocukları için bu duruma katlanmak zorunda kalabiliyor. Ancak bu durum çocuğun psikolojisi için iyi mi kötü mü? bunu da elbette ki uzman bir desteğe sormakta fayda var.

Tarafların uzlaşamaması

Boşanma davası öncesinde çiftlerin hiçbir konuda uzlaşamaması konunun avukatlar aracılığı ile mahkemeye taşınmasını sağlar. Çekişmeli boşanma davasında süreçte artık kararın verilmesiyle başlayacaktır.

Tarafların mantıksal davranmaması

Boşanma davasında çıkmaza düşmek çiftlerin sağlıklı düşünmesini de engelleyecektir. Dolayısıyla mantık ortadan kalkacağı içinde hiçbir şekilde uzlaşma sağlanamaz bu durumda çekişmeli boşanma da elbette ki en doğru çözüm olarak görülecektir.

Tarafların olağandışı taleplerde bulunması

Her şey normalken özellikle mal paylaşımında tarafların akıl almaz istekleri olması ve olağan dışı talepleri anlaşmayı da imkansız hale getirecektir. Çekişmeli boşanma davası ise böyle durumda çare olacaktır.