preloader
Doğum Borçlanması Nedir? – AYTAÇ YAVUZ
17979
post-template-default,single,single-post,postid-17979,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Doğum Borçlanması Nedir?

Çalışma hayatı içerisinde yer almış ve statüsü ne olursa olsun fark etmez tüm kadın sigortalar doğum borçlanması yapabilirler. Kadın sigortalı doğum borçlanmasını yapabilmek için sigorta başlangıç tarihinden sonra doğmuş olan en fazla üç çocuk için bunu yapabilir. Doğum tarihinden sonra 24 aylık süre içerisinde anne adına prim ödenmemiş olması koşulu ile doğum tarihinden sonra olan 24 aylık süre borçlanabilirli. Yani bir anne her çocuk için toplam 720 güne kadar doğum borçlanması talebinde bulunabilmektedir.

Doğum Borçlanmasının Şartları

Bir kadının doğum sigortasına başvuru yapabilmesi için öncelikli olarak doğum öncesinde sigortasının olması gerekir. Sigorta doğum sonrasında başlamışsa o zaman doğum borçlanması yapılamaz. Bu borçlanmanın yapılabilmesi içinde çocuğun mutlaka sağ doğmuş olması gerekir.

2019 Doğum Borçlanması Ödemesi Ne Kadar?

Doğum borçlanmasında bulunacak olan bir kadının ödeyeceği tutar ise o yılki brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır.  Yani günlük asgari ücretin %32’si 1 günlük doğum borçlanması tutarını öder. Bunun 7,5 katı ise günlük olan en yüksek borçlanma tutarıdır. 2018 için belirtecek olursak doğum tutarları şöyledir.

İlginizi Çekebilir: İstanbul Avukat

1 Ocak 2018 – 31 Aralık 2019 tarihleri arasında borçlanacak olan birisi günlük en az 21,65 TL aylık ise 649,44 TL şeklindedir. 2019 yılında ise asgari ücrette meydana gelen değişiklikle beraber bu rakam aylık 820 TL olarak belirlenmiştir.

Doğum Borçlanması Nedir1

Doğum Borçlanması Nedir1

Borçlanma Süreleri Ne Kadar?

Doğum yapan anne doğumdan sonra 8 hafta, çoğul gebelik durumunda ise 10 haftalık süre, doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışması durumunda, doğum sonrası istirahat süresiyle beraber toplam 2 yıl kadar borçlanılabilir.

İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süre borçlanılabilir.

Kadın çalışanlar doğum borçlanmasıyla ilgili olarak toplamda çalışmayacakları 6 yıllık süreyi de borçlanabilirler.

Doğum borçlanması yapacak olan kadın çocuğu hayatını kaybetmesi durumunda ölüm tarihine kadar olan sürelerinde borçlanması yapılabilir.