preloader
Evden Uzaklaştırma Cezası – AYTAÇ YAVUZ
17651
post-template-default,single,single-post,postid-17651,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Evden Uzaklaştırma Cezası

Evden Uzaklaştırma Kararı Nasıl Alınır?

Evlilik süresi içerisinde eşler her zaman mutlu bir şekilde maalesef ki yaşayamıyor. Bazen psikolojik nedenlerden, bazen karakter değişimlerinden bazen de duygusal olarak sarsılan evliliklerde bir takım sorunlarla karşılaşılabiliyor. Bunlar arasında en çok dikkatleri çeken ve kötü olarak tabir edilen ise şiddet olarak karşımıza çıkıyor. Günümüz şartlarında pek çok evlilik haberlerinde kadına şiddet konusunu görebiliyoruz. Bir kadının başına gelebilecek en kötü durumlardan birisi olarak bilinen şiddet konusunda büyük bir istismarında olduğu söylenebilir. Ancak şiddet yalnızca kadınların başına gelebilecek bir durum değildir. Nadiren de olsa kadının şiddetine uğrayan erkeklerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Evden Uzaklaştırma

Taraflardan herhangi birinin şiddet nedeniyle mahkemeye başvurması halinde ise gerekli olan tedbirlerin alınması sağlanır. Eğer ki bu şiddet sonucunda kişi suçlu bulunursa bunun bir takım yaptırımları da olacaktır. Bu yaptırımlara baktığımızda ise hapis, güvenlikli imza, evden uzaklaştırma ve benzer kararlar sayabiliriz. Evden uzaklaştırma kararı verilen bir kişinin bileğine takılan elektronik bir cihazla nerede olduğu GPS ile tespit edilir. Buna göre davalı davacının evinin belirlenmiş olan yakınına geldiği zaman bilekliğinden merkeze haber gönderilerek polisin müdahalesi sağlanır. Buradaki amaç ise eşin tekrar şiddete geçmesinin önüne geçilmesidir. Eğer ki kişi kolundaki bilekliğin uyarısına rağmen sınırı aşarsa bu durumda cezası daha da artırılır.

Eğer i kadın aynı şekilde yeniden mağduriyet yaşarsa hemen mahkemeye başvurması gerekir ve bu sayede boşanma davası açılabilir. Bu tür boşanma davaları genelde anlaşmalı boşanma şeklinde olmayacağından dolayı çekişmeli boşanma şeklinde devam eder.

Evden Uzaklaştırma Cezası

Şiddet Evden Uzaklaştırma Kararı İçin Neden midir?

Bir ailede şiddet başlarsa bunun büyük ihtimalle devamının da geleceği düşünülür. Bunun içine şiddetin ilk aşamasındayken eşlerin kendilerini güvene alması önemlidir. Eğer eşinden şiddet gören kişi mahkemeye başvurursa büyük ihtimalle çıkacak olan karar hakkı gerekçesiyle evden uzaklaştırma şeklinde olacaktır.

Şiddet yasalar çerçevesinde ciddi oranda azaltılmış durumda. Özellikle de televizyonlarda şiddet haberlerine de yer veriliyor olması buradaki farkındalığı da daha fazla ön plana çıkarıyor.