preloader
Evlilik Birliğinin Temelden Sarsılması Ne Demek? – AYTAÇ YAVUZ
17701
post-template-default,single,single-post,postid-17701,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Evlilik Birliğinin Temelden Sarsılması Ne Demek?

Evlilik birliğinin temelden sarsılması çiftlerden herhangi bir tanesinin kendisinden beklenmeyecek derece de harekette bulunarak karşı tarafı sözlü ya da fiziksel olarak zorlama gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir durumda. Evlilikte birlikteliğin sağlanması önemlidir ve evlilik ciddi bir kurum olması gerekir. Bir evliliğin temeli sağlam olmak zorundadır ve temelde yaşanacak olan bir sarsılma da evliliğin devam etmemesini sağlar. Mantık olarak baktığımız zaman evlilik birliğinin temelden sarsılmasını bu şekilde ifade edebiliriz. Ancak işin kanuni boyutunda şu şekildedir. Türk Medeni kanunun 166/1 maddesine göre evlilik birliği, ortak hayatın sürdürülmesi için kendilerinden beklenemeyecek derecede temelden sarsılmış olursa, eşlerden diğeri boşanma davası açabilir.

Bir boşanma davasını açabilmek için herhangi bir şartın olması gerekmez. Kusursuz olan eşlerde boşanma davası açabilirler ancak bu şekilde açılan davaların bir anlam taşımayacağı da bilindiği için davalar genellikle kusur belirtilerek açılmak zorundadır. Çünkü kusurlar boşanma davalarında önemli gerekçelerdir.

Boşanma davasının kabul görebilmesi için gerekli şartların oluşması aranır.

Bunlardan ilki de yukarıda belirtilmiş olduğu gibi evlilik birliğinin temelden sarsılmasıdır. Eşler arasında fikir ayrılığının oluşması demek evliliğin temelden sarsıldığını gösterir ve bir süre sonrasında da evlilik içerisinde anlaşmazlık durumu meydana gelecektir. Evlilikte boşanma davalarının nedenlerinden olan evlilik birliğinin sarsılması genelde anlaşmalı boşanma davaları içerisinde bir kusur olarak ileri sürülür.

Evlilik Birliğinin Temelden Sarsılması Ne Demek

Evlilikte kusurların sayılamayacak kadar fazla olabileceği bilinir ve evlilik birliğinin temelden sarsılmasına bir örnek olarak eşlerden birinin de ortak hayatı sürdürmesi için beklenmeyecek derecede hareket etmesidir. Mesela uzun süreli evde kalmamak evlilik birliğini sarsabilir.

Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması Şartları

Evliliklerde hiçbir zaman sarsıcı bir durumun olması beklenmez. Ancak bazen yaşanılacak olan sorunları bu noktaya getirebilir. Özellikle günümüz evliliklerini göz önünde bulundurduğumuzda eşler sık tartışmalar yaparak evlilik birliğini sarsma yolunu tercih ediyorlar. Aşağıdaki durumlar ise evlilik birliğinin sarsılmasına neden olan şartlardır.

  • Eşleri sarsıcı bir olay meydana gelmeli
  • Evlilik birliğinin devamı eşlerden beklenmeyecek derecede sarsılmış olmalı.
  • Meydana gelen ve evlilik birliğini etkileyen olay, her eş için farklılık gösterebilir.