preloader
Evlilik Sözleşmesi (Yasal Mal Rejimi) Nedir? – AYTAÇ YAVUZ
18063
post-template-default,single,single-post,postid-18063,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Tanıma ve Tenfiz Ne Demektir?

Evlilik Sözleşmesi (Yasal Mal Rejimi) Nedir?

Evlilik sözleşmesi, evlenmeye hazırlanan bireylerin son yıllarda merak ettiği hususların başında geliyor. Buna göre evlilik sözleşmesi nedir ve merak edilen sorular hakkında bilgiler verelim istedik. Hukuki anlamda mal rejimi sözleşmesi olarak da bilinen bu durum 2002 yılında uygulanmaya başlanmıştır. O tarihten itibaren ise yürürlükteki geçerliliğini korumaktadır. Yasa ile birlikte çiftler evlilik sözleşmesi imzalayarak evlendikten sonra kişisel mallarının evlilik sonrasında da tabi olacağı hukuki rejim belirlenebilecektir.

Bu yazıyı okuduktan sonra aşağıdaki yazılarımızı da okumalısınız.

Anlaşmalı Boşanma Davası

Çekişmeli Boşanma Davası

Yasal Mal Rejimi

Yasal mal rejimi yani evlilik sözleşmesi evlilik öncesinde edinilmiş olan malların eşlerin kendi üzerlerinde kalmasını evlilik sonrasında edinilmiş olan mallarında ortak malı sayılmasını esas alır. Kısaca tarif etmemiz gerekirse eşler arasında evlilik herhangi bir nedenden dolayı son bulursa her iki eşlerde doğrudan yasal mirasçılarına edinilmiş olan mal olarak verilir. Her iki eş ya da doğrudan yasal mirasçılarına edinilmiş olan mallardan tüm borçların çıkmasıyla birlikte elde edilecek olan değerin yarısını talep edebilme hakkını sağlamaktadır. Yasal mal rejmi ile birlikte eşlerin evlilik süresince edinmiş oldukları malları evlenmeden önce edinmiş olduğu mallar gibi kabul edilecektir. Evlilik sona erdiğinde eşler arasında herhangi bir mal paylaşımı olmaz.

Bu noktada tahmin ediyorum ki kafanızda edinilmiş mal ne demektir? Bu soru canlandı. O zaman bu sorunun ne anlama geldiğini görelim.

Edinilmiş Mal

Bir boşanma davasıyla karşılaştığınızda bilmeniz gereken terimlerden birisi de mallardır. Türk Medeni Kanunda belirlenmiş olan esasa göre edinilmiş olan mal demek kişilerin kendileri tarafından bir karşılığı verilmek için elde edilmiş olan malvarlığı değerleri anlamına gelecektir. İlgili kanun maddesine göre edinilmiş olan mallar şu şekildedir.

Çalışarak Edinilen Mallar

  • Kurum ve kuruluşlara yardım amaçlı sandık ve birikimlere yapılan ödemeler.
  • İş gücüne bağlı olarak kayıp sonucunda alınan tazminatlar
  • Kişisel mal gelirleri
  • Kişisel olarak kazanılmış olan malların tamamı.

Evlilik Sözleşmesi Nedir?

Bilindiği üzere Türkiye’de evlilik sonrasında eşler edinilmiş olan mallarla da ortak olurlar. Dolayısıyla eğer ki eşler birbirleri arasında farklı bir anlaşma yapmak ister ve mal ayrılığına düşerlerse bu durumda yasal mal rejimini kabul etmeyerek mal ayrılığı, paylaşımlı mal ayrılığı ya da mal ortaklığı rejimlerinden bir tanesini kabul etmeleri gerekli olacaktır.

Evlilik Sözleşmesi Ne Zaman Yapılır?

Çiftlerin talep etmeleri halinde mal rejimi sözleşmesi evlilik öncesinde veya sonrasında yapılabilir. Ayrıca nikah töreninin yapıldığı gün merasimi gerçekleştirecek olan nikah memuruna sunulacak olan yazılı bir beyanla da yapılabilmektedir. Evlilik sözleşmesi evlendikten sonra yapılır mı diye merak edenler için istedikleri cevabı vermiş olduk. Evlilik sözleşmesi nişan, kına, düğün, nikah vb. tatlı telaşlardan dolayı unutulduktan çok sonra bile rahatlıkla yapılabilmektedir.

Evlilik sözleşmeleri Türkiye’de noterlerde yapılır. Sözleşmenin metni ise noter tarafından hazırlanabileceği gibi istenirse avukat tarafından da hazırlanmaktadır. Noterde hazır olan belge imzalandıktan sonra onaylanmış ve geçerliliği başlamış olur.

Evlilik eşler arasındaki en kutsal görevlerden bir tanesidir. Eşlerin birbiri arasında iyi geçinmeleri ve evliliklerinin devam etmiş olması da eşler arasındaki mal sorununa neden olmaz. Burada önemli olan konu ise eşlerin bu birliktelikte iyi ve kötü günde birbirlerinin yanında olmasıdır. Dolayısıyla burada şunu söylemek gerekiyor. Evlilik sözleşmesi bazı durumlarda iyi olabilir ancak bazı durumlarda da bunun iyi olduğunu söylemek mümkün olmayacaktır. Bunun içinde bizim ülkemizde evlilik sözleşmesi herkes tarafından kabul edilmemektedir.