preloader
Evlilikte Eşlerin Hakları – AYTAÇ YAVUZ
17670
post-template-default,single,single-post,postid-17670,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Evlilikte Eşlerin Hakları

Evlilik aynı zamanda eşlerin birbiri üzerinde ortak haklara sahip olacakları bir kurumdur. dolayısıyla evlilik sonrasında edinecekleri bir takım haklar ve yükümlülükler olacağından dolayı bunlar kanunla güvence altına alınmıştır. Elbette ki hiç kimse evlendikten sonra boşanmak istemeyecektir. Lakin evlilik kadar boşanmalarında olduğunu biliyoruz. Boşanma gerektiği zaman ise biz avukatlara en çok gelen talepler arasında benim evliliğimdeki haklarım neler hepsini almak istiyorum sorusu olmuştur.

Dünyadaki tüm evlilik hukukunu incelediğiniz zaman karşınıza belli başlı hükümlerin çıktığını göreceksiniz ve kendi içerisinde de farklılık gösteren bu sistemler bir evlilikte eşlerin birbirine karşı haklarını ve yükümlülüklerini de düzen altına alır.

Hukuk kurallarının tamamı ihtiyaçlara yönelik olarak hazırlanmış ve uygulanmıştır. Dolayısıyla evlilik kurumunun korunması başta olmak üzere boşanma neticesinde de bir takım haklar sizi bekliyor olacaktır.

Evlilik hayatı içerisinde kurallar medeni kanununda açıkça belirtilmiş ve bu kurallar evliliğin genel hükümleri başlığı altında toplanmıştır. İlk olarak eşlerin birbiri arasında ortak hakları söz konusu olacaktır ve bunlar üzerinde bir anlaşma yapılması gerekir. Eğer ki anlaşma söz konusu olmazsa bu davalar çekişmeli boşanma davası şeklinde düzenlenir.

Ortak Konutu Seçme

Eşler evlilikleri içerisinde oturacakları evleri kendileri birlikte seçerler ve evliliğin kurulacağı yuva birlikte kararlaştırılmış olur. Eğer ki eşlerden birisi bu konutun satılmasını isterse ortak bir karar olmadan kesinlikle satılamaz.

Birlikte Yaşama

Eşler evlenmeye karar verdik ve evlendikten sonra artık birlikte yaşama hakkına sahip olurlar ve birlikte yaşamak aynı zamanda eşlerin birbiri arasındaki yükümlülüktür. Ortak yaşanılan eve uzun süre gelmeyen bir eş için boşanma davası açılabilir.

Evlilikte Eşlerin Hakları

Mutluluğun Elbirliğiyle Sağlanması

Eşlerin ikisi de evliliğin devam edebilmesini sağlamak zorundalardır. Evliliğin temeline baktığımız zaman eşler mutlu ve huzurlu bir yuva kurmak isterler ve bunun içinde üzerlerine düşen bir takım yükümlülükler vardır. bu yükümlülük ise eşlerin özverili, anlayışlı, sadakatli ve fedakar olmasını gerektirir.