preloader
Fransa Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davası – AYTAÇ YAVUZ
18038
post-template-default,single,single-post,postid-18038,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Fransa Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davası1

Fransa Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davası

Fransa’da yaşayan bir Türk vatandaşı bu ülkede boşanmışsa bizim ülkemizde de bu kararın tanınmasını istiyorsa o zaman yapması gereken tanıma ve tenfiz davası açmaktır. Eğer ki bu dava Türkiye ‘de açılmazsa bu durumda Türk vatandaşı halen evli olarak görülecek ve yasal mirasçı boşanmış olduğu eşi olacaktır. Bu da sürecin daha sonrasında bir takım sıkıntıları beraberinde getirecektir. Özellikle boşanan kişi yeniden evlenmek istediğinde evlenemeyecek çünkü Türkiye’de bu karar hükmünü bulmamış olduğu için evli görünecektir.  Bu durumda gurbetçilerimizin aklına şu soru işareti gelmektedir.

Fransa’da Boşandım, Türkiye’de Boşanmak İçin Ne Yapmalıyım ?

Fransa mahkemelerinin vermiş olduğu bir karar boşanma davası olsa bile Türkiye’de geçerli sayılmayacaktır. Bu davanın geçerli olarak kabul edilmesi için Türkiye’de öncelikli olarak tanıma davasının açılması sağlanır. Boşanmanın Türkiye’de de tanıma davasıyla kabul edilmesinin ardından durum medeni hanenize işlenir ve bu sayede boşanmış olarak kabul edilir. Tenfiz davası ise özellikle nafaka ve tazminat ödemelerinde geçerli olacaktır. Yani bu durumu şu şekilde özetleyelim. Siz Fransa’da boşandınız ve orada yaşıyorsunuz bu dava Türkiye’de tanındı ve size nafakanız ve mirasla ilgili kararları da tenfiz davasıyla alabileceksiniz. Tanıma ve tenfiz davaları için uzman kadromuz size bu konuda gerekli bilgileri ve desteği verecektir. Tahmin ediyorum ki anlatmak istediğimiz şeyi açıklayabildik. Ancak burada da kafadaki soru işareti acaba bu davayı ne zaman açmam gerekiyor ve bunun bir süresi var mıdır? Sorusu oluyor.

İlginizi Çekebilir: İstanbul Avukat Büroları

Tanıma ve Tenfiz Davasını Ne Zaman Açmalıyım?

Fransa Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davası1

Fransa Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davası

Fransa’da boşandınız ve mahkeme bu kararı verdi. Sizin hedefiniz Türkiye’de de bu kararın tanınmasını sağlamak bunun için başvuruda size herhangi bir süre kısıtlaması verilmemiş. yani boşandığınızın ertesi gününde de 5 yıl sonrasında da tanıma ve tenfiz davası açabilirsiniz. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi süre burada şu bakımdan önemli. Siz bu davayı açmadığınız sürece eski eşiniz halen mirasçınız ve eşiniz olarak görülecektir.  Hele ki bir an önce evlenmek istiyorsanız bu durumda hızlıca çözümlemek en mantıklısı olanıdır.

Tanıma Tenfiz Davasında Yetkili Mahkeme

Fransa’da boşanma kararınız çıktı ve karar netleşti. Bu durumda siz Türkiye’de de tanıma ve tenfiz davasını açmak istiyorsunuz ancak merak ettiğiniz husus bu davalara hangi mahkemenin baktığı hususunda olacaktır. Bu davanın Türkiye’deki adresi ise aile mahkemeleri olacaktır. Davalı tarafın Türkiye ‘deki adresi davanın açılacağı mahkemenin de adresi olacaktır. Ancak bunun için davalının adresinde mahkeme mevcut değilse bu durumda tanıma ve tenfizi yapılacak olan mahkemeler Ankara, İzmir ve İstanbul mahkemeleri olacaktır.

Benim Türkiye’ye Gelmem Gerekli midir?

Fransa’da gerçekleşen bir boşanma davası ile ilgili olarak Türkiye’de yer alan bir avukat’a vekalet vermeniz halinde eski eşinizin ya da sizin başvuru yapmak ya da duruşmaya girmek için Türkiye’ye gelmenize de gerek yoktur.

Fransa Tanıma Tenfiz Davası İçin Gerekli Belgeler

  • Fransa mahkemesinin size vermiş olduğu boşanma kararının noter tasdikli kopyası ya da aslı
  • Davanın kesinleştiğine dair belge
  • Apostil şerhi
  • Boşanma kararının, kesinleşme şerhinin ve apostil şerhinin yeminli bir tercüman tarafından tercüme ettirilmiş olması.
  • Türkçe’ye çevrilmesinin ardından yine Noter veya Konsolosluk gibi yetkili yerlerden tasdik edilmiş olması.
  • Pasaport ve Nüfus Cüzdanı fotokopisi.
  • Türkiye’de tanıma davası için vereceğiniz noter tasdikli ya da konsolosluktan verilen resimli boşanma vekaletnamesi olması gereklidir.

Fransa Tanıma ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Davada süre olarak kişilere ulaşılabilirlik esas alınmıştır. Eğer ki taraflar boşanmayı ikisi de istiyorsa o zaman tek bir celsede boşanma işlemi gerçekleştirilmiş olacaktır. Bu da çok kısa bir süre demektir.