preloader
Hollanda Tanıma ve Tenfiz Davası – AYTAÇ YAVUZ
18034
post-template-default,single,single-post,postid-18034,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
Hollanda Tanıma ve Tenfiz Davası

Hollanda Tanıma ve Tenfiz Davası

Türk vatandaşları belli bir ülke değil dünyanın geneline dağılmıştır. Dağılım rakamlarına baktığımız zaman Almanya başı çekiyor olsa da Hollanda’da yaşayan Türklerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Burada yaşayan Türkler ya Hollanda vatandaşı biriyle evlenerek ya burada doğarak ya da çalışma izniyle giderek yerleşmişler ve bu şekilde hayatlarını sürdürmeye çalışmışlardır. Pek çok aile evli ve çocuklu olmasına karşın Hollanda’da boşanmış olan Türklerin sayısı da ciddi derece de fazladır. Boşanmak bazen istenmediği halde kaçınılmaz bir durum bazen de rahatlıktır dolayısıyla burada şunu söyleyebiliriz ki Hollanda’da yaşayan ve boşanan bir Türk vatandaşıysanız o zaman Türkiye’de de boşanmış olarak sayılabilmeniz için izlemeniz gereken bir takım yöntemler vardır.

Hollanda’da yaşayan bir türk vatandaşı öncelikli olarak Hollanda mahkemelerine başvurmaları gerekiyor. Bu mahkemeye başvuru işlemi yapmadan boşanma işlemi de gerçekleşmiş olmayacaktır.  Hollanda mahkemesinin dikkat ettiği husus bu kararların türk kanununa dayalı olarak yapılması gerekiyor. 2012 yılı öncesinde Hollanda’da yaşayan bir kişi boşanma davası açtığında türk hukuku uygulanıyordu ancak bu tarihten sonra ise artık vatandaşlığı ne olursa olsun sadece Hollanda hukuku uygulanacak.  Peki bu durumda Hollanda’da uygulanan bu karar aynı zamanda Türkiye’de geçerli olacak mı?

Hollanda boşanma kararı Türkiye için yeterli midir?

Hollanda ‘da yapılan bir boşanma kararı Türkiye’de etki etmeyeceğinden dolayı burada geçerli olan bir boşanma Türkiye’de mümkün olmayacaktır. Bunun için davanız otomatik olarak tanımlanmayacak. Bu kararın Türkiye’de de tanınabilmesi için yapılması gereken şey ise tanıma ve tenfiz davası açılmasıdır.

Bu uygulama yalnızca türk vatandaşları için değil her yabancı ülke vatandaşı için geçerlidir. Bu durumun sakıncası ise kişi yeniden Türkiye’de birisiyle evlenmek istediğinde boşanmış sayılmayacağından dolayı halen evli olarak görülecek ve evlilik başvurusu da geçerli olmayacaktır. Hatta kişi Hollanda’da yeniden evlenmek istediğinizde Hollanda makamları Türkiye’den evlenme ehliyet belgesi isteyecek ve bunu da alamayacağından dolayı evlilik geçerli olmayacaktır.

İlginizi Çekebilir : İstanbul Boşanma Avukatı

Hollanda boşanma kararı tanıma tenfiz yapılmazsa ne olur?

Hollanda Tanıma ve Tenfiz Davası1

Hollanda Tanıma ve Tenfiz Davası1

Eğer ki Hollanda’da meydana gelmiş olan bir boşanma durumu Türkiye’de de tanıma ve tenfiz şeklinde sürdürülmezse bu durumda karşılıklı hak kayıpları meydana gelecektir.

Hollanda’da boşanmış olarak görülseler bile Türkiye’de boşanmamış olarak sayılacağından dolayı eşlerden herhangi birinin ölümü durumunda ayrıldığı eş mirasçı olarak görülecektir.  Bu durum kötüye bile kullanılabilmektedir

Tekrar evlilik mümkün olmayacaktır.

Hollanda’da boşanan çiftlerden birisi başka bir ülke vatandaşı ile evlenir ve sonra ülke değiştirirse bu durumda diğer eşin adresi araştırılması gerekecek ve tanıma tenfiz davası açılması gerekecektir. Böyle durumda ise bu kez diplomasi işin içine girmeye başlayacaktır. Bu da sürecin uzatılmasından tutun da çok kritik durumlara kadar uzanacaktır.

Hollanda’da boşanan eşlerin, evlilik sırasında Türkiye’de edindikleri mal-mülkün paylaşılması için açılacak mal paylaşımı davanın ön şartı, boşanmanın gerçekleşmiş ve kesinleşmiş olmasıdır. Bu dava, boşanmanın kesinleşmesinden sonraki bir sene (her halükarda 10 sene) içerisinde açılabilir, aksi halde zamanaşımına uğrar. Mal paylaşım davasında boşanmanın kesinleşme tarihi olarak, Hollanda Mahkemesi kararının kesinleşme tarihine bakılır. Bu nedenle boşanan eşler, Türkiye’de mal paylaşımı yapmak istiyorlarsa –özellikle gayrimenkuller açısından davanın Türkiye’de açılması zorunludur– Hollanda mahkemesinin verdiği boşanma kararının tanınması ve mal paylaşımı davalarını eş zamanlı açmak zorundadırlar. Hollanda’daki boşanmanın üzerinden seneler geçtikten sonra, Türkiye’de tanıma davası yürütüp, akabinde mal paylaşımı istemek hak kayıplarına sebep olabilir.

Evlilik birliği özel ve önemlidir. Dolayısıyla burada dikkat edilmesi gereken hususların başında ise Hollanda’da boşanma gerçekleşmişse tanıma ve tenfiz davasının açılması gerekir.