preloader
İhbar ve Kıdem Tazminatı Arasındaki Fark Nedir? – AYTAÇ YAVUZ
17884
post-template-default,single,single-post,postid-17884,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
İhbar ve Kıdem Tazminatı Arasındaki Fark Nedir?

İhbar ve Kıdem Tazminatı Arasındaki Fark Nedir?

İhbar ve kıdem tazminatı arasındaki farkı anlayabilmek için öncelikli olarak bu iki tazminat hakkında ne demek olduğunun net bir şekilde anlaşılması gerekiyor. Bu nedenle de tanımlamasını yaparak başlamak daha mantıklı olacaktır.

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı aynı işyerinde en az 1 yıl boyunca çalışan bir işçinin belli şartlarda iş sözleşmesinin sona erdirilmesi sonucunda ödenecek olan bir tazminat şeklidir.

İlginizi çekebilir: Kadıköy Avukat

İhbar Tazminatı Nedir?

İhbar tazminatı aynı işyerinde en az 1 gün kıdemi olan işçilerin ihbar süresine uymayan taraflardan herhangi birinin karşı tarafa ödemekle yükümlü olduğu tazminat türüdür.

Bu iki tazminat arasındaki farkın ne olduğuna bakacak olursak şu şekilde belirtebiliriz.

Part time çalışanlarda ihbar tazminatı yalnızca işveren tarafından ödenmek durumundadır. Ancak ihbar tazminatı hem işçi hem de işveren tarafından ödenebilir. Dediğimiz gibi ihbar tazminatında süreler önemlidir.

Mesela buna bir örnek verecek olursak işçinin işten çıkarılması için herhangi bir neden yoksa ve işveren işçiye işten çıkması için belli bir süre vermemişse bu durumda ihbar tazminatı devreye girecektir.

Kıdem tazminatında yalnızca damga vergisi kesilir ve bu oran düşüktür. ihbar tazminatında ise hem damga vergisi hem de gelir vergisi ödenmek zorunluluğu vardır.

İhbar ve Kıdem Tazminatı Arasındaki Fark Nedir?

İhbar ve Kıdem Tazminatı Arasındaki Fark Nedir?

Sözleşme Türleri Bakımından İhbar Ve Kıdem Tazminatı

İşe alınan işçi belirli bir süre boyunca o işte çalıştırılmak isteniyorsa işçinin ne zaman işten çıkacağı belli olduğundan dolayı herhangi bir süre verilmeden işten çıkarılabilir ve bu durumda ihbar tazminatı ödemesi yapılmaz. Bunun için süreli iş sözleşmelerine ihbar tazminatı konu alınmaz. Ancak aynı sözleşme içerisinde işçiye işten çıkarılması halinde kıdem tazminatı ödenmek zorundadır.

Sonuç olarak iki tazminat türleri hakkındaki bilgiler yukarıda belirtilmiştir. Yani işten ne şekilde olursa olsun çalışma süresine bağlı olarak işten çıkarılma halinde kıdem tazminatı ödenmek durumundadır.İhbar tazminatının gündeme gelmesi için, ihbar süresine uyması gereken tarafın buna uymaması gerekir.