preloader
İş Hukuku Avukatı İstanbul – AYTAÇ YAVUZ
18136
post-template-default,single,single-post,postid-18136,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
İş Hukuku Avukatı İstanbul

İş Hukuku Avukatı İstanbul

Türkiye’de mahkemelerde görülen davalara baktığımızda büyük bir çoğunluğunu iş davaları aldığını görüyoruz. Bu davalar içerisinde de konu genelde işverenden alacaklarını tahsil edemeyen işçiler oluşturuyor. İşçiler açısından baktığımızda büyük çoğunluğu işverenlerden şikayetçi ve bunun içinde karşılaştıkları hukuksuzluklarla mücadele etmeye çalışıyorlar. Özellikle kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı konusunda işverenin ödeme yapmamaya diretmesi ve işçinin haksız bir nedenden dolayı işten çıkarılması ve işe alırken genelde boş kağıda imza atılması gibi çeşitlenebilir.

Bu tür işlemler iş dünyasında çokça rastlanılan ve sistemin en çok ilgi gören konuları. bunun içinde avukatlara bu konularda büyük iş düşüyor. İş mahkemeleri ise yaşanılan bu hukuksal durumun çözümlenebilmesi için oldukça yoğun bir şekilde çalışıyor. Kendisine alacağını ödemediğini iddia eden işçiler iş mahkemelerine başvuruda bulunarak haklarını talep ediyorlar.

İş davalarında en çok görülen konuların kıdem ve ihbar tazminatları olduğunu belirttik fakat bunlarla birlikte fazla mesai ücretleri, yıllık izin ücretleri gibi konularda işverenler talep edilenler arasında bulunuyor. Kısacası iş davaları işverenin işçi üzerindeki haklarının korunması ve alacakların tahsili için önemli bir görev üstlenmiştir.

İlginizi çekebilir : İstanbul Avukat Büroları

İş Hukuku Davaları Nelerdir?

İşçi davalarına baktığımız zaman başvuru sonrasında genel olarak 1–1,5 yıl sonrasında sona erer ve çözüme kavuşması gerekir. Ancak bu sürecin içerisine bilirkişi, Türk adalet sisteminin yavaş işlemesi gibi diğer faktörlerde girdiği zaman genelde bu sürede bu davalar bitmez. Fakat bir işçi doğru avukatı seçmesi halinde süre çok daha kısalabilir ve başarıyla da sonuçlanabilir. Avukatın bu alandaki donanımı oldukça önemlidir. Çünkü her avukatın her konuyla ilgili davada başarı sağlaması pek mümkün değildir. İş davası iş hukuku İstanbul avukatı aranıyorsa bu durumda internet üzerinden de bir inceleme yapılabilir.

İş hukuku avukatı İstanbul ve çevresinde kendisine başvuran müvekkillerine hızlı bir şekilde hizmet verirken dava için gerekli olan dosyanın hazırlanma sürecini de çok kısa bir sürede tamamlayarak başvuruyu sağlayacaktır.

İş hukuku davaları, işçi alacakları ve haksız olarak işten çıkarma ile işe iade davaları şeklinde iki farklı başlığa ayrılmıştır. Bu her iki başlıkta aşağıda geniş ve anlaşılır bir şekilde açıklanmıştır.

İşçi Alacakları Davaları Nelerdir?

İşçi alacakları doğru bir avukat seçilmesi halinde çok kısa bir süre içerisinde sonuç alabilecek ve işçinin yaşaması muhtemel olan hak kayıplarının da önüne geçilmesi sağlanmış olacaktır. İşçilerin iş sözleşmesinin fesih şeklinde kaynaklanan uyuşmazlıklarda, işverenlerinden talep edecekleri alacakları şunlardan oluşmaktadır:

  • Kıdem Tazminatı Alacağı
  • İhbar Tazminatı Alacağı
  • Fazla Mesai Alacağı
  • Yıllık İzin Ücretleri Alacağı
  • Yol Ve Yemek Ücretleri Alacağı

İşten Çıkarma Nedeniyle İşe İade Davaları

İşçilerin haksız ve kanunen geçersiz fesihlerle iş sözleşmelerinin sona erdirilmesi durumunda işçilere işe iade davası yani bir başka deyişle işe geri dönüş davası açma imkanı verilmektedir.

Hukuk sistemimizde 4857 sayılı İş Kanunu’nun 18. maddesinde iş güvencesi düzenlenmiştir. Bu madde kapsamında işverenlerin personelini keyfi bir şekilde işten çıkarmalarının önüne geçilmiştir. Dolayısıyla işçinin iş sözleşmesine son verebilmek veya bir başka tabirle işçiyi kovabilmek için birtakım şartlara göre hareket edilmesi gerekmektedir.

İş güvencesinin ihlal edilmesiyle ilgili olarak işverenin de üzerine düşen bir takım sorumlulukları vardır. İşçilerin işe iade davalarında izlemesi gereken yola dikkat edilerek sürecin başlatılması ve dava dosyasının hazırlanması önemlidir. Bunun içinde iş hukuku İstanbul avukatının mutlaka en iyisi şeklinde seçilmesi gerekir.