preloader
İş Hukuku ve İşçi Hakları – AYTAÇ YAVUZ
17756
post-template-default,single,single-post,postid-17756,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
İş Hukuku ve İşçi Hakları

İş Hukuku ve İşçi Hakları

İş hukuku kapsamı içerisinde düzenlenmiş olan işçinin haklarından mutlaka haberdar olması gerekir. Bu sayede bir işçi işten çıkarılma, tazminat, evlenme vs. gibi durumlarda neler yapması gerektiğini ve nasıl bir hakka sahip olması gerektiğini bilecektir. İşçi ile işveren arasındaki hukuku düzenleyen iş hukukunun amacı hak kayıplarının yaşanmasının önüne geçmektir. Bunun içinde işinizle ilgili bir sorununuz olduğunda iş hukuku avukatları size yardımcı olacaktır. Çünkü burada profesyonel bir destek her zaman önemlidir.

İşçi hakları nelerdir?

İşçilerin hakları arasında dikkatlerini çekebilecek pek çok hakları bulunuyor örneğin maaş ve yıllık izin haklar, iş arama hakkı, resmi tatiller ve milli bayramlar gibi birçok konuyu bu başlık altında saymak mümkündür. İş hukuku işçinin maddi manevi tüm haklarının tazmini için çalışır.

İlginizi çekebilir: Kadıköy Avukat

Maaş Hakkı

Maaş bir çalışanın en temel hakkıdır ve burada maaşını alma periyodu, avans kullanımı gibi detaylarda işçi ve işveren arasındaki güveni bir temele oturtur. İş sözleşmesi işverenin maaşlar konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde devreye girer ve iş verene sorumluluklarını hatırlatır.

Sosyal Sigorta Hakkı

Sosyal haklar tüm çalışanlar için önemlidir ve olmazsa olmazdır. İnsanlar kendi ihtiyaçlarını ve gerekse yakınlarına ve bakmakla mükellef oldukları kişilere ancak sosyal sigortaları olduğunda destek alacaklardır. Bunun için çalışan her işçinin mutlaka sigortalı olması gerekir. İş hukukunda işverenin tüm çalışanlarına sosyal sigorta yapması zorunluluğu vardır yani sigortasız olarak işçi çalıştırmak yasal bir yöntem değildir. Fakat her ne kadar uyarılmış olsalar da günümüzde halen buna dikkat etmeyen ve sigortasız işçi çalıştıran çok sayıda firmanın olduğunu da görebiliyoruz.

İş Hukuku ve İşçi Hakları

İş Hukuku ve İşçi Hakları

Kıdem ve İhbar Tazminatı

İşçinin en çok üzerinde durduğu konulardan bir tanesi de kıdem ve ihbar tazminatıdır. İş davalarının büyük bir çoğunluğuna baktığımız zaman davaların konusu bundan ibarettir. Bir işveren bünyesinde çalışan bir işçiyi asla kafasına göre işten çıkaramaz ve çıkarması halinde de bunun bir takım yaptırımları olacaktır. Dolayısıyla bu yaptırımlar dava sürecine girdiği zaman iş hukuku devreye girecek ve haklı haksız ayrımını da burada yapacaktır.