preloader
İş Kazası Davalarında Tazminat Nasıl Alınır? – AYTAÇ YAVUZ
17893
post-template-default,single,single-post,postid-17893,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
İş Kazası Davalarında Tazminat Nasıl Alınır?

İş Kazası Davalarında Tazminat Nasıl Alınır?

Tazminat davaları kendi içerisinde çeşitlerine ayrılmıştır. İş kazası davalarında iş kazası tazminatı ise işçinin çalıştığı işyerinde herhangi bir şekilde işiyle bağlantılı şekilde yaşadığı bir kaza nedeniyle işçiye verilmiş olan tazminattır. Bu tazminatın ödenebilmesi için ise birden fazla durumun gerçekleşmiş olması gerekiyor. Öncelikli olarak kazanın işyerinden sayılacak olan bir yerde gerçekleşmiş olması gerekiyor. Bunun ne demek olduğunu soracak olursanız hemen açıklayalım. İşçinin işini yaptığı bir alan, işe gelip giderken yaşadığı süre içerisinde, öğlen molasında meydana gelen kazaların hepsi iş kazası tazminatı içerisinde değerlendirilebilir. Kazanın bu tür alanlarda ve mesai saati içerisinde mutlaka olması gerekiyor. Bir örnek vermek gerekirse şöyle diyebiliriz. İşçi mesai saati sonunda evine gitmek için servise bindi ve servis yolda bir kaza yaptı. Dolayısıyla servisin kaza yapması demek iş kazası olarak tanımlanır. Ancak araçtan indiniz ve yoldan karşıya geçiyorsunuz bir kaza olması halinde ise artık bu iş kazası olarak tanımlanamaz.

İlginizi Çekebilir : Kadıköy Avukat

İş kazalarında savcılık soruşturması yapılır bunun nedeni ise kazada bir kasıtın ya da işverenin bir kusuru olup olmadığının tespit edilmesidir. Ölüme sebebiyet varmı yok mu bu konu detaylı bir şekilde incelenmiş olacaktır. İş veren kaza sonrasında hemen SGK’ya bilgi vermek durumundadır. SGK kaza sonrasında bir müfettiş tayin edecek ve araştırma müfettiş tarafından yapılacaktır. Tedbirlerin tamamına uyulması halinde buna göre bir rapor hazırlanmaya geçilir.

İş Kazası Davalarında Tazminat Nasıl Alınır1

İş Kazası Davalarında Tazminat Nasıl Alınır1

Kaza sonrasında olayın ciddiyetine göre raporun tutulması sağlanır ve süreç buna göre devam edecektir. Eğer ki iş kazası sonucunda bir iş gücü kaybı söz konusu olursa işveren de gerekli desteği sağlamak durumundadır eğer ki işveren bunu yapmıyorsa bu durumda iş mahkemelerine dava açılabilir.

İş Kazası Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

İş kazası davalarında tazminatın nasıl hesaplanacağı ise ayrı bir konudur. buna göre kazanın meydana geldiği zamana göre bir hüküm verilmesi gerekir. Bunun için bilirkişi raporunun mutlaka kaza tarihine yakın olarak hazırlanması gerekiyor. Rapor tarihi ile hükmün tarihi arasında katsayı artışlarının olmaması gerekiyor. İş kazasının tazminatı o günkü şartlara göre ayarlanarak hesaplanır.