preloader
İş Kazası, Maddi ve Manevi Tazminat Davası – AYTAÇ YAVUZ
18074
post-template-default,single,single-post,postid-18074,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
İş Kazası, Maddi ve Manevi Tazminat Davası

İş Kazası, Maddi ve Manevi Tazminat Davası

İş kazaları kendi içerisinde de ayrılır. Özellikle ölümlü ve yaralanmalı kazalar ise her iki taraf içinde sıkıntılı sürecin başlangıcı olabilir. Bizde bu makalemizde iş kazaları hakkında merak edilen hususlara değinelim ve siz değerli takipçilerimizi bilgilendirelim istedik.

Ölümlü İş Kazası  

Eğer iş kazası sonrasında çalışanın ölümü gerçekleşmişse bu durumda işçinin yakınları ve mirasçıları tazminat talebinde bulunabilirler. Türk Borçlar Kanunun 53.Maddesi gereğince ölen kişinin cenaze giderleri, eğer ki hemen ölüm gerçekleşmemişse tedavi masraflarını, çalışma gücünü kaybetmişse kayıpları talep edilebilir denilmiştir. İşverenin yakınlarının ileride doğacak haklarından mahrum kalmamaları için işverenle anlaşmaya çalışmaması gerekir.

Yaralamalı İş Kazası

İş Kazası, Maddi ve Manevi Tazminat Davasıİş kazası sonucu eğer ki çalışan hayatınız kaybetmemişse yaralanmalı iş kazası şeklinde tanımlanır. Yaralanmanın boyutları iş kazası olup olmadığına etki etmez. Yani bir çalışanın eline tel batması bile iş kazası olarak kabul edilebilir.Eğer ki bu yaralanma halinde işveren sorumluysa bu durumda işçi tazminat davası açabilir. Yaralanma büyük ve bedeni bir zarar meydana gelmişse bu durumun büyüklüğüne ve yaralanmanın sürekli olup olmadığına göre mahkeme alınacak olan tazminatın miktarına karar verecektir.

Yaralanmalı iş kazalarında tazminat miktarının belirlenmesi için öncelikli olarak yaralanmanın sürekli kalıcı bir rahatsızlığa dönüşüp dönüşmediği tespit edilecektir. Sürekli iş kaybı yani çalışanın herhangi bir uzvunun kaybına neden olursa bu durumda iş gücü kaybının oranına göre maddi tazminat davası ortaya çıkmış olacaktır. Maddi tazminat davasında talep edilecek olan ücret için bir avukata danışmak doğru olacaktır. Bu hesap işçinin kendisi tarafından yapılarak anlaşmaya gidilirse bu durumda da hak kaybı yaşanma ihtimali her zaman yüksek olacaktır. Bu nedenle de bir uzlaşma ve arabuluculuk süreci başlamadan önce hareket etmemek gerekir.

İş Kazası Nedeniyle Dava Açma Süresi

İş kazası nedeniyle dava açma süresi belli bir hak düşürücüye tabi değildir. 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanununun 146. Maddesine göre 10 yıllık zamanaşımına tabidir. İş kazasında karara bağlanma süresi genellikle 2 yıl içindedir. Buna istinaden eğer ki dava temyize giderse bu durumda süreçte doğal olarak uzayacaktır.

İş Kazası Geçiren İşçinin İşten Çıkarılması Mümkün Mü?

İş kazası sonucunda yaralanan bir işçinin iş akdinin sonlandırılması mümkün değildir. İşten çıkarılabilmesi için de “İş Kazasının işçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi nedeniyle.” veya “İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi nedeniyle” veya “kaza nedeniyle çalışamadığı sürenin belirtilen hallerin işçinin işyerindeki çalışma süresine göre 17 nci maddedeki bildirim sürelerini altı hafta aşması” halinde iş akdi işveren tarafından haklı nedenlerle fesih edilebilir. Bu nedenlerle “iş kazası geçirdim işten çıkarıldım” diyen işçinin haklılık durumunun tespit edilebilmesi için olayın özellikleri incelenmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : İstanbul Avukat Büroları

İş Kazası Halinde Yapılacak İşlemler

Eğer bir işçi iş kazası geçirmiş ise o zaman yapılabilecekler şu şekilde olmalıdır.

  • Okumadan hiçbir belgeyi imzalamamanız gerekir. İmza atılacak olan belgeler mutlaka titiz bir şekilde kontrol edilmeli ve olayın doğruluğunun olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  • Özellikle olayın sıcaklığı geçmeden hiçbir belgeyi imzalamamaya çalışın. Hele ki bu belgeler işveren tarafından geliyorsa bu durumda daha fazla temkinli olmak gerekir.
  • Hastane muayeneniz sırasında durumun mutlaka iş kazasından kaynaklı olduğunu belirtmelisiniz. Bu sayede yapılacak olan işlemler farklı prosedürde işleyecektir.
  • Hastaneden taburcu olurken hasta dosyanızın bir kopyasını mutlaka talep edin. Çünkü bir sonraki aşama avukatla görüşmek olacak ve avukatın bu belgelere ihtiyacı olacaktır.