preloader
İş Kazası Nedir,Sonrasındaki Haklar Nelerdir? – AYTAÇ YAVUZ
17916
post-template-default,single,single-post,postid-17916,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
İş Kazası Nedir, Sonrasındaki Haklar Nelerdir?

İş Kazası Nedir,Sonrasındaki Haklar Nelerdir?

Bir işçinin çalışma süresi içerisinde yaşadığı işiyle bağlantılı olan kazalara iş kazası denilir. Bunun için iş kazası neticesinde bir hak talep edilmek isteniyorsa kazanın mutlaka çalışıyorken yaşanmış olması gerekiyor. İş güvenliği noktasında bir kazanın iş kazası olarak tanımlanabiliyor olması için öncelikli olarak kazanın işe ve istihdama bağlı olması gerekiyor. Sigortalının işverenin emri ve talimatları doğrultusunda hareket ettiği sırada işinden dolayı birden ve istenmeden meydana gelmesi halinde bedenen ve ruhen çalışan zarara uğrar ve bu durumda hakları da ortaya çıkmış olacaktır.

İş Kazasının Şartları Nelerdir?

  • Bir iş kazasından bahsedebilmek için önce iş kazasının olup olmadığından emin olabilmek için inceleme yapılması gerekiyor. Buna göre yapılan incelemeler olayın işverenin işinin yürütülmesi sırasında meydana geldiğinin tespit edilmiş olması.
  • Grevli olarak işçinin iş yerinden dışarı çıkması halinde, yani asıl işini yapmazken yaşanan bir zaman içerisinde.
  • Emziren annenin çocuğuna süt vermek için işten ayrılmış olduğu zaman içerisinde.
  • İş yeri aracıyla bir yerden başka bir yere seyahat ederken.
  • İşyerinde çalışıyorken
 İş Kazası Nedir, Sonrasındaki Haklar Nelerdir?

İş Kazası Nedir, Sonrasındaki Haklar Nelerdir?

İş Kazasının Bildirilmesi 

iş kazasının meydana gelmesi halinde durumun SGK’ya bildirilmesi gerekir. Bu bildirim süresi ise 3 iş günü içinde mutlaka yapılması gerekir. Ancak bu süreler çalışan işçinin tabi olduğu şartlara göre de farklılık gösterir.

  • 4/1-a maddesi kapsamında sigortalı üç işgünü içinde bildirilmesi gerekir.
  • 4/1-b maddesi kapsamındaki sigortalıların iş kazasına uğramaları halinde olayın, on gün içinde, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirileceği hüküm altına alınmıştır.

İlginizi Çekebilir: Kadıköy Avukat

İş Kazasının Süresi İçinde Bildirilmemesi

İş kazasında sürenin belirtilmiş olmasının nedeni ise geçici iş göremezlik ödeneğinin alınması amacıyla yapılmalıdır. İşverenin kazanın oluşması halinde 3 iş günü içerisinde SGK’ya bildirim yapması zorunluluğu var ve bu süre içerisinde iş göremezlik ödeneği kurumca işverenden tahsil edilir. Eğer ki bu süre içerisinde herhangi bir bildirim yapılmazsa bu durumda geçici iş göremezlik ödeneği ödenmez. Bildirim tarihinden sonraki sürelere ait geçici iş göremezlik ödeneği ödenir.