preloader
İş Kazası Tazminatı Nedir, Nasıl Alınır? – AYTAÇ YAVUZ
18001
post-template-default,single,single-post,postid-18001,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
İş Kazası Tazminatı Nedir, Nasıl Alınır?

İş Kazası Tazminatı Nedir, Nasıl Alınır?

İş kazası tazminatının nasıl alındığını anlayabilmeniz için öncelikli olarak iş kazasının ne demek olduğunu anlamak ve ona göre başvuru işlemini gerçekleştirmek gerekiyor. Bizde bu makalemizde size iş kazası hakkında detaylı bilgiler verelim istedik.

İş Kazası Nedir?

Bir işyerinde çalışan işçi belli şartlara bağlı olarak işverenin sorumluluğu altındadır. İşverenin işçiye borcu kapsamında iş kazası neticesi değerlendirilebilir. Bir işveren işçisini gözetmek zorundadır ve onun sağlığını düşünmek ve korumak onun borcu kapsamında değerlendirilebilir.  İşveren çalışanlarının sağlığı söz konusu olduğunda işin gereği olan güvenlik önlemlerini almak ve hiçbir şeyin eksiksiz kalmamasını sağlamak durumundadır.  İş kazasının ne demek olduğuna tanım olarak baktığımız zaman ise şu şekilde bir açıklama yapılabilmektedir.

SGK kapsamında çalışan bir işçinin tabi olduğu kısa vadeli sigorta koşulları gereği tanım açık olacak şekilde belirtilmiştir. Yani sigortalı bir kişi işte çalışıyorken ortaya çıkan sorunla birlikte bedensel veya ruhsal olarak etkilenmişse bu durum iş kazası olarak değerlendirilmektedir.  İşçinin gördüğü zarar mevcut işyerinde çalışıyorken ya da görevlendirme neticesinde başka bir yerde çalışıyorken yaşanmışsa bu durumda iş kazası olarak tanımlanabilmektedir. Eğer ki sigortalı kadın emzirme dönemindeyse bu durum halen kadının çalıştığını gösterdiğinden dolayı tazminat için yeterli olacaktır.

Peki, yukarıdaki ve benzer durumlar neticesinde bir iş kazası meydana gelmiş ise bu durumda ne yapılması gerekir. İşçinin hakları nelerdir?

İş Kazası Tazminatı Nedir, Nasıl Alınır?

İş Kazası Tazminatı Nedir, Nasıl Alınır?

İş Kazasında Yapılması Gerekenler

Bir iş kazası olmuşsa bu durumda hemen işverene bildirim yapılmak zorundadır. Bunun yanı sıra bölgedeki kolluk kuvvetleri de durumdan haberdar edilir. Bu sayede SGK’da kazadan sonra 3 iş günü içerisinde durumdan haberdar edilir. Sistem bundan sonra kendi kendine işlemeye başlayacaktır. Bunun için öncelikli olarak işverenin durumla ilgili olarak bilgilendirilmesi gerekli olacaktır. Kurumsal çalışan firmalarda işveren kendi görevini bildiğinden dolayı böyle durumda neler yapılabileceğini bilir ve işçinin tüm haklarını sonuna kadar verebilmek için hazırdır. Ancak bazı firmalar bu durumu kendi lehlerine dönüştürebilmek adına bir takım yasa dışı işlemlerde bulunabilirler. Böyle durumda ise anlaşmazlığın yaşanması halinde işçi kendi haklarını savunabilmek açısından bir iş güvenliği avukatına başvurmasında fayda vardır. Avukatın telkinleri ve yönlendirmeleri neticesinde yapılacak olan süreçte işçi kazanılmış olan haklarının tamamını eksiksiz bir şekilde alacaktır. Bu nedenle özellikle iş kazası gibi riskli ve yaşamın sonraki süreçlerini yakından ilgilendiren konuda daha hassas olunması gerekli olacaktır. Eğer ki çalışan bir muhtar ya da köy işçisi ise bu durumda SGK’ya sorunun 3 iş günü içerisinde bildirilmesi yeterli olacaktır. Bu şekilde işlemler hızlıca yapılacaktır. Peki iş kazası durumunda tazminat nasıl alınır?

İlginizi Çekebilir : İstanbul Avukat Ofisleri

İş Kazası Tazminatı Nasıl Alınır?

Eğer ki çalışılan işte kaza meydana gelmiş ve yaralanma ya da ölüm olmuşsa bu durumda kolluk kuvvetleri soruşturma başlatır ve suçlular varsa bu durumda cezai işlemler uygulanır. İşçinin ölümü ise tazminatın işçinin miraslarına geçmesini sağlayacaktır. Bu nedenle işçi ister yaralansın isterse hayatını kaybetsin tazminat ödemesi mutlaka gerçekleştirilecektir.

İş Kazası Tazminat Davası

Yasalara göre işveren çalıştırdığı işçinin güvenliğini gözetmek zorundadır. İş kazasının oluşması halinde ise bedensel ve ruhsal olan sorunların tazmini sağlanabilir. İşveren bu durumda işçinin tedavi masraflarını da üstlenmek durumundadır. İşçi eğer ki işverenin bu haklarını vermediğini düşünüyorsa bu durumda iş kazası tazminat davası da açabilecektir. Eğer ki iş kazasında işçi hayatını kaybetmişse bu durumda cenaze masrafları ve ölümden önceki tedavi giderleri de yine işveren tarafından karşılanmalıdır.