preloader
İş Sağlığı ve Güvenliğinde İşverenin Yükümlülüğü – AYTAÇ YAVUZ
17963
post-template-default,single,single-post,postid-17963,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
İş Sağlığı ve Güvenliğinde İşverenin Yükümlülüğü

İş Sağlığı ve Güvenliğinde İşverenin Yükümlülüğü

Bir işveren çalıştırdığı işyerindeki işçilerin sağlıklarını ve güvenliklerini korumakla mükelleftir. Bunun için işvereninde kendi firmasının dışındaki uzman firmalardan bu konuda hizmet alması gerekir. Ancak işverenin bunu yapıyor olması da sorumluluklarını etkilemeyecektir. İşveren iş güvenliği ve sağlığı konusundaki maliyetlerini çalışanlarına yansıtamazlar.

İş güvenliği uzmanları hizmet verdikleri işyerinde mesleki risklerin önlenmesi, eğitim ve bilginin verilmesinden tutunda işle ilgili her türlü önlemlerin alınmasını sağlar ve mevcut durumun uygun hale getirilmesi için çalışmalar düzenler.  Alınan bu önlemlerin uygulanıp uygulanmadığının takibini yaparak denetimler gerçekleştirir. Eğer ki gereksiz ve uygunsuz durumlar söz konusuysa bunların giderilmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir: Kadıköy Avukat

Risklerin değerlendirilmesi önemlidir ve doğru değerlendirmelerin yapılması halinde ise işçinin çalıştığı işteki güvenini de üst seviyeye çıkarmış olacaktır.

Bir çalışana işiyle ilgili görev verilirken çalışanların sağlıklarının durumu ve işin güvenliği göz önünde bulundurulmalı ve uygunluk çerçevesinde görev verilmesi gerekecektir.

Bazı işyerlerinde güvenlik hayati önem taşır dolayısıyla alınan önlemler neticesinde çalışan da işinde daha bilinçli bir hale getirilmiş olacaktır.

İş Sağlığı ve Güvenliğinde İşverenin Yükümlülüğü

İş Sağlığı ve Güvenliğinde İşverenin Yükümlülüğü

İş Sağlığı Ve Güvenliği Hizmetleri

Mesleki risklerin önlenmesinde ve bu risklerin korunmasıyla ilgili olarak işverene düşen görevler şu şekildedir.

İşyerinde çalışanlar arasında bir iş güvenliği uzmanı, hekimi ve eğer ki çalışılan yerde fazla personel bulunuyorsa bu durumda sağlık personelinin de görevlendirilmesi gerekli olacaktır.

Eğer ki bu niteliklere hakim olan bir personel çalışmıyorsa o zaman yapılması gereken şey ise bu konuda dışarıdan hizmet almak olacaktır.

Bu insanların görevlerine baktığımız zaman sağlığınızın ve güvenliğinizin üst düzey korunmasını sağlamaktır. Dolayısıyla birbiri arasındaki bağlantı ve koordinasyonu sağladıklarında düzeninde sağlanmış olduğu görülür.

Risk Değerlendirmesi

İşveren kendi firmasındaki riskleri değerlendirerek işçilerin güvenliklerini alınacak olan önlemlerle korumak zorundadır. İşinizle ilgili olarak risk değerlendirmesi yapılırken öncelikli olarak çalışanların durumlarını değerlendirmelisiniz. İşyerinin tertibinin ve düzeninin sağlanması, çalışan özel durumlarının belirlenerek ona göre gruplandırılması.