preloader
İş Sözleşmesinin Feshi – AYTAÇ YAVUZ
17908
post-template-default,single,single-post,postid-17908,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
İş Sözleşmesinin Feshi

İş Sözleşmesinin Feshi

İş sözleşmesi kanunda işçinin iş görmeyi, işvereninde görülen bu iş çerçevesinde işçiye maaş ödeyeceğini taahhüt eden bir sözleşme türüdür. İş sözleşmesinin kısaca bir açıklamasını yapacak olursak bu şekildedir. Ancak hizmet akdine dayanarak iş sözleşmesi şu esasları içerisine alır

İşçi Nedir? Kanunun ilgili maddesine göre hizmet akdine dayanarak bir işte ücret karşılığında çalışan kişi demektir.

İşveren Nedir? Herhangi bir işte ücret karşılığında işçi çalıştıran kişi demektir

İş Sözleşmesi Nedir? İş sözleşmesinin tanımı yukarıda kısaca belirtilmiştir.

İş sözleşmesi hazırlanırken feshi belirli ve belirsiz süreli iş sözleşmesi şeklinde düzenlenir.

İlginizi Çekebilir : Kadıköy Avukat

Belirli süreli iş sözleşmesi nedir?

Bir işin tamlamasının zamanının belli olduğu durumlarda işçi ve işveren arsındaki koşulların belirlenmesi amacıyla yapılan sözleşmedir. Bu sözleşmeler süre tamamlandığı zaman kendiliğinden sona erer. Bu sözleşmenin yapılması sonrasında işveren işçiye haber verme yükümlülüğü yoktur. Bu sözleşmeden kaynaklı olarak işçinin kıdem ve ihbar tazminatı alması söz konusu değildir. Ancak o dönem içerisinde işçinin çalıştığı süre boyunca ücret alacakları varsa işçi işten çıkmadan önce işverenin bunları ödemesi gerekir.

İş Sözleşmesinin Feshi

İş Sözleşmesinin Feshi

Belirsiz süreli iş sözleşmesi nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi işçi ile işveren arasında herhangi bir süre belirtilmemiştir.

Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda iş sözleşmesi hakkında fikir sahibi olduk. Peki, iş sözleşmesinin feshi ne gibi durumlarda gerçekleştirilebilir.

İş Sözleşmesi

İş sözleşmesinin gereği olarak fesih düşünülüyorsa bu durumda işveren belli bir süre öncesinden işçiyi uyarmak durumundadır. Buna fesih ihbar süresi denilmektedir. Bu düzenlemeye göre fesih işlemi şu şekilde yapılır.

  • 6 Aydan az çalışan kişiler 2 hafta sonra
  • 6 aydan 1,5 yıla kadar çalışan bir işçi için bildirim diğer tarafa 4 hafta sonra yapılır.
  • 1,5 yıldan 3 yıla kadar çalışan işçi bildirimini 6 hafta sonra
  • 3 yıldan fazla çalışan bir işçi 8 hafta sonra sözleşmesini feshedebilmektedir. Yani işçinin ihbarının ardından belirttiğimiz süre boyunca o işyerinde çalışmak durumundadır.

Yukarıda belirtilmiş olan sürelere uymayan tarafa ihbar tazminatı ödemek zorunda kalacaktır.