preloader
İşe İade Davası Nedir ve Kimler Açabilir? – AYTAÇ YAVUZ
17996
post-template-default,single,single-post,postid-17996,single-format-standard,eltd-core-1.0,audrey-ver-1.0,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-right,eltd-header-standard,eltd-no-behavior,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,eltd-,eltd-fullscreen-search eltd-search-fade,eltd-side-area-uncovered-from-content,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
işe iade davası

İşe İade Davası Nedir ve Kimler Açabilir?

İşçi davalarına ve haklarına baktığımız zaman dikkatleri çeken bazı dava konuları vardır. Bu davalar hassasiyetlerinden dolayı önemli olduğu gibi koşulların yerine getirilmesi durumunda dava açılabilir. Peki, işe iade davası nedir ve kimler bu davayı açabilirler?

İşe iade davasının açılabilmesi için az öncede dediğimiz gibi bazı koşulların yerine getirilmiş olması şartı var. Belirli veya belirsiz iş sözleşmesi olmayanlar ise işe iade davası açamazlar. Bunun için çalışanın aynı iş yerinde belli bir süre boyunca çalışmış olması ve sonrasında da kendi isteği dışında ve hatası olmadan işten çıkarılması gerekir.

İşe İade Davası Ne Demektir?

Her işçinin şartlar oluşması durumunda işe iade davası açabilme hakkı vardır. Bu davalar 30 ya da daha fazla işçi çalışan işyerlerinde 6 aydan daha fazla süre çalışmış olanları kapsar. Fakat bu durum yer altında çalışan işçileri kapsam içerisine almıyor. Çünkü yer altında çalışan işçi bir gün bile çalışmış olsa bu güvenceden yararlanabilirler. Dolayısıyla madencilikte yer altında çalışan işçilerde gün ya da kıdem şartı aranmaz. Burada 30 kişilik sayı aynı iş ortamında çalışmayı gerekirtirmiyor. Yani işyerinde 30’un altında işçi olsa bile işverenin farklı işlerinde 30’un üzerinde çalışan işçisi varsa bu durumda iş güvencesi kapsamı içerisine girilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: İstanbul Avukat

İşe iade davalarında bir kişinin hak kazanabilmesi için öncelikli olarak yukarıdaki şartların uygun olması gerekiyor. Bunun yanı sıra işçinin kendi isteğinin dışında yani haksız olarak işten atılmış olması gerekli. İşçi eğer ki işten atıldığını ispat edebilirse bu durumda dava açmaya hak kazanacak ve bundan daha da önemlisi bu davasını kazanacaktır.

İşe İade Davası Açmanın Şartları

İşe İade Davası Nedir ve Kimler Açabilir?

İşe İade Davası Nedir ve Kimler Açabilir?

Haksız yere bir kişi işten çıkarılırsa bu durumda iş güvencesi olan bir yerde çalışması halinde işten çıkarılmış olduğu zaman ve bunun kendisine belirtilmiş olduğu zaman farklı ise bu durumda kendisine verilen tebliğ tarihi esas alınarak 1 ay içerisinde mutlaka dava açmak durumundadır. İşe iade davasında mutlaka dikkat edilmesi gereken bu bir aylık zaman dilimidir. Bu bir ay içerisinde dava açılmazsa bu durumda işten çıkarılan kişi feshi kabul etmiş sayılarak dava açabilme hakkını da kaybedecektir.

İşe iade davası açılabilmesinin şartlarından birisi de yine makalemiz içerisinde belirtmiş olduğumuz gibi iş sözleşmesinin işveren tarafından sona erdirilmiş olmasıdır. Eğer ki bir kişi 6 aydan fazladır çalıştığı yerden kendi isteği ile istifa ederse bu durumda işe iade davası açması mümkün değildir ve açmış olsa bile dava kabul olmayacaktır.

İşe iade davasının açılabilmesi için süreç nasıldır? Derseniz bunu da şu şekilde açıklayalım.

İşe İade Davası Açma Süreci

Eğer bir çalışan kendisine gösterilmiş olan iş sözleşmesinin iptalinden sebep gösterilmemesi halinde bu davayı 1 ay içerisinde açmak istiyorsa bu durumda çalıştığı yerdeki iş mahkemesine başvurması gerekli olacaktır. Eğer ki bulunduğu yerde iş mahkemesi yoksa bu durumda asliye hukuk mahkemelerine dava için başvuruda bulunabilirler.  Başvuru sonrasında mahkeme işverenden feshin geçerli bir nedeninin olup olmadığının ispatını isteyecektir. Örneğin işveren çalışanı zarar ettiğini ve küçülmeye gittiği için işten çıkardığını iddia ediyorsa bu durumu ispat etmekle yükümlüdür. İspat edemezse dava büyük ihtimalle işe tekrar iade ile sonuçlanır. Mahkemenin vereceği karar 2 ay içerisinde mutlaka olmak zorundadır. Eğer ki burada temyize gidilmesi söz konusu olursa o zaman 1 aylık bir süreç daha olacaktır. Mahkemenin vermiş olduğu karar işten atılmanın geçersiz olduğu yönünde olursa bu durumda işverenin ödeyeceği bu tazminat iş güvencesi tazminatı olarak isimlendirilecektir. Eğer çıkan karara rağmen işveren çalışanı yine işe almazsa o zaman ikinci bir fesih işlemi olduğu sayılır bunun sonucunda ise çalışana alması gereken ücret hesap edildikten sonra tazminat ödemesi yapılır.